fallback

Новият горещ пазар за стартъпите: Европа

Все повече предприемачи предпочитат да се завърнат в родните си страни, след като са прекарали години в Силицевата долина

12:47 | 30.01.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Когато датско-португалският инженер Ларс Фелдсое-Нилсен поиска да се превърне в технологичен предприемач преди близо десетилетие, той си купува еднопосочен билет до Силициевата долина. След осем години като старши мениджър или съветник на Dropbox, WhatsApp и Uber Technologies, той все пак се връща в Европа. 

“Европейската технологична сцена напълно се промени”, коментира пред Wall Street Journal Фелдсое-Нилсен, който се присъединява към базирана в Лондон фирма за инвестиции в технологии. “В момента възможностите са тук”

Подобно на него много европейски технологични предприемачи гледат на континента като на новата Обетована земя.

Флориан Джурда изоставя високия си пост в доставчика на облачни услуги Box в Калифорния, за да бъде ментор на предприемачи в акселератор за стартъпи в родната си страна - Франция. Никлас Зенстрьом, шведският съосновател на Skype, който продаде услугата на американски инвеститори през 2005 г., създаде инвестиционен фонд, фокусиран върху европейски технологични стартъпи. 

Европа разполага с множество добре обучени инженери и програмисти. Регионът създаде много стартъпи, пионери в своите области. Но като Skype, голяма част от тях се озоваха в американски ръце.

Фрагментираните фискални, социални и икономически регулации в Европа попречиха на много новосъздадени технологични компании да се разраснат достатъчно бързо, за да се превърнат в доминиращи играчи, или поне да излязат на печалба, въпреки продължаващите усилия на Европейския съюз (ЕС) да хармонизира правилата като създаде т.нар. единен цифров пазар.

Но рекордните нива на рисков капитал започнаха да се стичат през миналата година в страни като Франция, докато местните правителства започнаха да полагат повече усилия за обучението и привличането на квалифицирани работници, да създават големи инкубатори за стартъпи в начален стадий на развитие и да насърчават инвестициите от държавни фондове.

Ключови европейски компании като Spotify, Rocket Internet и Supercell достигнаха оценки за милиарди долари, без да се местят от другата страна на Атлантическия океан. Основателят на музикалната стрийминг услуга Spotify Даниел Ек предпочете да запази Европа за седалище на компанията си. И въпреки това континентът все още не създава глобални технологични гиганти от ранга на Apple и Alphabet. 

В Китай появата на технологични гиганти като платформата за електронна търговия Alibaba Group Holding и Tencent Holdings, добре позната със своето чат приложение WeChat, привлякоха китайски предприемачи, които преди това са опитвали късмета си в Силициевата долина. Индийската технологична сцена също беше подпомогната от все по-големия брой местни предприемачи, които се завърнаха у дома. Сега европейските страни се надяват, че новата им любовна афера с технологичните предприемачи може да им помогне да настигнат САЩ и Азия в битката за създаването на технологични гиганти.

Притокът на опитни кадри идва в момент, в който технологичните фирми в Европа разполагат с повече пари. Миналата година рекордните 13,6 млрд. долара са инвестирани в европейския технологичен сектор, в сравнение с 2,8 млрд. долара през 2011 г., сочи доклад на базираната в Европа Atomico. Всичко това е довело до насърчаване растежа на технологични центрове като Лондон, Берлин, Париж и Стокхолм.

BlaBlaCar, един от водещите европейски стартъпи, беше създаден от Фредерик Мацела и Николас Брюсон през 2006 г., след като и двамата се върнаха от Силициевата долина. Брюсон твърди, че опитът му в САЩ е бил ключов за успеха на компанията му.

“Във Франция не можех да открия нито един френски предприемач, който да ме съветва”, коментира той. След като се връща в Европа, той самият съветва няколко стартъпа и инвестира в технологични компании като базирания в Лондон стартъп за доставки на храна Roofoods, собственик на Deliveroo, както и френската компания за електронно здравеопазване Doctorlib.

Вижте още технологични новини в материала на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:51 | 11.09.22 г.
fallback