IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо Европа не е готова за споделена икономика?

Платформите за споделена икономика като Uber и Airbnb са силно затруднени заради регулациите на някои европейски страни

15:00 | 18.06.16 г. 25
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Платформите за споделена икономика като Uber и Airbnb са силно затруднени, докато някои европейски страни се опитват да регулират и осмислят бизнесите им. Европейският съюз (ЕС) най-накрая излезе с ръководни принципи за членовете си, казвайки им внимателно, че „споделената икономика като цяло е хубаво нещо, което не трябва да забраняват".

Реалните препоръки на Европейската комисия (ЕК) всъщност не са толкова благоприятни за Uber и Airbnb, коментира BloombergView. Поне обаче комисията установява нещо подобно на единен подход, който ще улесни платформите да предвиждат бъдещия си растеж и разходи, а това реално не беше възможно.

Според оценките на ЕК общите брутни приходи от платформите и доставчиците в споделената икономика през 2015 г. възлизат на 28 млрд. евро. Това не е много – оценката за потенциала е за над 500 млрд. евро. ЕК твърди, че трябва да се позволи на този потенциал да се развива. „Абсолютните забрани и количествените ограничения на дейността обикновено представляват крайна мярка. Като цяло те трябва да бъдат прилагани само ако и когато не могат да бъдат приложени други по-малко ограничаващи изисквания, за да бъде изпълнена легитимната цел в интерес на обществото“, посочва Комисията.

След това обаче институцията продължава с описанието на визията си за по-малко ограничаващите изисквания, което показва, че всъщност никак не е толкова голям защитник на споделената икономика.

Документът на ЕК призовава страните от ЕС да направят три важни разграничения: между професионалните и случайните доставчици на услуги, между служителите и независимите оператори и между платформите, които осигуряват информация и допълнителни услуги, и тези, които предоставят основна услуга.

Докато лобираха пред бюрократите и съдилищата по света за признание през последните години, американските компании стартираха с твърденията, че само предлагат платформи, на които други да предлагат услугите си. Те обаче не постигат успех на всички места с този си аргумент, включително в САЩ. Но поне у дома те имат свободата да работят. Макар че насоките на ЕК не са обвързващи, изглежда Европа ще има повече изисквания.

Uber, например, успя да уреди американските си съдебни дела, които принудиха компанията да възприема шофьорите си като служители и да им плаща съответните осигуровки. Насоките на ЕК разчитат на доста строго определение за служител, дадено от Съда на Европейския съюз: „Основната характеристика на трудовото правоотношение е, че за известен период от време дадено лице извършва услуги за и под ръководството на друго лице, в замяна на което получава заплащане“.

С други думи, ако доставчикът на услуга не определя независимо характера, заплащането и условията на работа, съществува трудово правоотношение. Това не оставя много пространство за действия на Uber: компанията определя правилата и цените. В европейската рамка шофьорите ѝ са най-малкото частни контрактори, работещи за таксиметрова услуга.

Според един от докладите, поръчан от ЕК като основа на насоките, около 900 хил. души работят като доставчици на услуги в европейската споделена икономика. Ако подобни правила се приложат, изключително малко вероятно е тази цифра да нарасне много или пък подобни позиции да помогнат за намаляването на безработицата в Европа.

Airbnb се изправя пред различен проблем. Наскоро доклад на Penn State (финансиран от хотелската индустрия, така че може би не е съвсем достоверен) показа, че хората, които дават под наем няколко жилища, формират 40% от приходите в Airbnb. В някои големи американски градове повечето приходи на Airbnb идват от професионални оператори, чиято собственост се отдава под наем 365 дни в годината. Европа вероятно няма да толерира това.

Наемодател, който се държи по подобен начин, ще се квалифицира като „търговец“ по силата на европейските правила, което би изисквало лицензи, отговорност и всички главоболия от управлението на бизнес. Освен това ЕК явно е по-благоприятно настроена към дългосрочния пазар на наеми. Много големи европейски градове изживяват остър недостиг на жилища, но не и на туристи, така че разпространението на краткосрочните наеми може да засегне качеството на живота.

ЕК пише: "Забраната на краткосрочното отдаване на апартаменти като цяло трудно може да бъде оправдано, когато краткосрочното отдаване на жилища може просто да бъде ограничено до максимум брой дни през годината например. Това ще позволи на гражданите да споделят имотите си от време на време без да изтеглят собствеността си от дългосрочния пазар на наеми“.

Това е подходът, който кристализира в Сан Франциско, например, където даден имот не може да бъде отдаван под наем за повече от 90 дни в годината. Това все още е много по-меко и логично спрямо правилата в някои европейски градове. В Берлин миналия месец беше въведен закон, който забранява всички краткосрочни отдавания под наем без разрешение от общината, а предвидената глоба е от 100 000 евро. Известно е, че в германската столица трудно могат да бъдат намерени жилища за дългосрочен наем, а ситуацията се усложнява от наплива от бежанци. Така властите затрудняват повече живота на Airbnb, отколкото бюрокрацията в Брюксел смята, че е подходящо.

Други градове имат дори по-странни правила. Барселона, например, забранява отдаването под наем на стаи от апартаменти за туристи – точно обратното на Санта Моника, където домакин в Airbnb трябва да живее в жилището през цялото време. Каталунската столица на практика изисква домакинът да превърне имота в хотел и да го управлява като такъв, като спазва всички регулации, съществуващи за хотелите.

Ако с времето всички европейски градове възприемат доста по-меките насоки, за Airbnb ще е по-лесно да постига ръст на тези пазари без да се изправя пред юридически рискове, свързани със съществуването си. Подобно единство обаче е изключително невероятно в близко бъдеще: почти всеки голям европейски град може да заяви, че условията му са достатъчно специални, за да оправдае сериозни ограничения или забрани.

Насоките на ЕК клонят към превръщането на „търговците“ - лица, които предоставят услуга чрез платформа, било то Airbnb, Mechanical Turk на Amazon или CoContest, законово отговорни за услугите, които предоставят, а това е още една стъпка към третирането им като собственици на малък бизнес. Съществуват аргументи, че Uber предоставя основно таксиметрова услуга, а не просто информация за шофьори и пътници, което ще го превърне в законово отговорно юридическо лице. Това е особено важен въпрос. Според Евробарометър най-големият проблем, който европейските потребители имат с услугите на споделената икономика, е че не знаят кой е отговорен в случай на проблем.

Не на последно място ЕК посочва, че данъкът добавена стойност, които съществуват навсякъде в Европа, трябва да важи за услугите, купувани и продавани чрез „споделените“ платформи. Това вероятно ще доведе до задължение на платформите да прилагат данъчно облагане и да събират пари за правителствата. Насоките призовават правителствата и компаниите от „споделената икономика“ да си сътрудничат в изготвянето на начин, по който това може да се случи.

Макар че насоките не означават каквито и да е незабавни промени, европейската бюрокрация се движи бавно както винаги, американските компании от споделената икономика - и големи, и малки, трябва да се подготвят да бъдат подложени на по-сериозни регулации в ЕС, отколкото у дома. Като цяло европейската бюрокрация не желае да разглежда голяма компания за споделено пътуване, например Uber, като платформа за работа между колеги или да възприеме професионалното отдаване под наем на апартаменти през Airbnb за нещо различно от собственик на хотел. И иска адекватни защити на потребителите и данъци.

Докато всички правила не се коригират спрямо услугите, продавани глобално чрез приложения, услугите или техните икономики няма да се разглеждат по по-различен начин от традиционната икономика. Това вероятно ще бъде благословия за потребителите, макар че не и за експоненциалните прогнози за растеж на операторите на споделената икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 6 rate down comment 8
ing5rov
преди 8 години
http://bultimes.com/ni-sram-ni-strah-ot-boga-gej-parad-v-sofiya-tochno-na-zadushnitsa/Ни срам, ни страх от Бога! Гей парад в София точно на Задушница !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 10
ing5rov
преди 8 години
Копърче , нямам нужда да ми разказваш еротичните си сънища...нямаш понятие за какво става въпрос в случая.Темата , която пуснах миналата година и която използваха за да ме баннат се казваше " Влиянието на хомосексуалиста в съвременния обществено -политически живот ". Завърза се полемика и на другия ден - бан.Дреме ми на компаса , няма да регистрирам други ник , както прави всеки по.ми.яр тук...смешното е , че ти твърдиш че свободните и толерантните могат да са гейове и няма нищо лошо , а мене дето подлагам на дискусия тея свободни орица ме банват !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 6
copper
преди 8 години
Без да познавам Маранде, мога да ти кажа, че свободни и толерантни хора нямат задръжки да присъстват на гей паради. Такива националисти, като теб, които мразят до смърт ***, турци и хомосексуалисти, се крият по тъмните входове и треперят от срам и от страх да не се разберат тайните им, пхахаха"близо до "Женския пазар" , а там както знаете се е обособило "стъргалото за бежанци". Промъкваме се ние тихо като крадци. Внимателно отключваме входа , пак така затваряме вратата. И в един момент усещам присъствие. Нещо шумоли и диша. В разрив с всички правила за дискретност и тайни срещи, тутакси светнах стълбищното и заех отбранителна поза. Е гледката ме срина. Татуиран български младеж, ама от тези анаболните, як и стероиден като от белгийско порно списание. Мъжът с главно "М" от еро фантазиите на всяка чалга кифла. Та този плейбой беше коленичил и със завидно старание се трудеше да утилизира тестостеронната бомба, намираща се около кръста на млад ислямист. Момче с *** кожа, смолиста, къдрава коса и характерни афгански черти на типичен пущун. Младежът беше очевидно терорист - бежанец. Нашия родолюбиво беше захапал взривателя и самоотвержено се трудеше с впечатляваща вещина и усърдие. За малко да изтърве експлозията поради нашето неуместно нахълтване. Дотук нищо кой знае какво. Двама хомо във входа на блока - случва се на всеки. Ама татуировкитееееееееее, татуировките бяха онова,което ме съсипа.На гърба му храм-паметник "Шипка", около него красиво изписано "България над всичко", свастика и ликът на Ботев.На дясното рамо пък: "ЗА ЧИСТА РАСА" , православен кръст и отдолу ликът на Рудолф Хес. Майсторска работа - признавам.Нататък какво - смутиха се и си тръгнаха."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 9
ing5rov
преди 8 години
"You have been banned for the following reason:***!!! Пуска теми за *** в инвеститорски форум. Предупреждения от години за какво ли не. Стига вече!Date the ban will be lifted: Никога"Хаха ...яко , а пък днеска на гей парадче , а амстердам...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 12
ing5rov
преди 8 години
"barbaron barbaron е онлайн в момента Аватара на barbaronМнения: 968Днес, 16:18Местоположение: ParisНачалноНАТО защитава съюзниците от миролюбива Русия...Путиновият режим вече обяви, че формира три или четири нови дивизии срещу страните от НАТО. Руското командване се опитва да поддържа дисбаланс в съотношение от 3:1 до 7:1 в своя полза, след което оплакванията от изнасяне на НАТО на изток звучат твърде нелепо. Съотношение на силите над 3:1 е убедителен аргумент, че съответната държава се готви за настъпателни, а не за отбранителни операции. Учи се в първи курс на военните училища. И само тежко болен от русофилизъм човек би могъл да повярва на бръщолевенията на комици като Лавров, Шойгу, Рогозин или Жириновски. ...https://frognews.bg/news_113879/FROG...liubiva-Rusiia "Маранде , ти не си ли на гей парада ве...или и ти като Плевелиев си много зает да баламосваш простолюдието , та няма да можеш да участваш ...дано амстердам поне защити честта на Инвестора !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 10
ing5rov
преди 8 години
Публикувай си теориите някъде , може да излезе добър бестселър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 8
studioaa
преди 8 години
Ти сигурно се шегуваш, при положение, че съм чел комунистическия манифест на цели 3 езика и капиталът на 2. Е разбира се чуждите издания на манифеста се различават много силно от българските/руските или по-точно някой е почистил трудовете на маркс и енгелс от идеи, които протоворечат на ленинизма... Ти не правиш никаква разлика между комунизъм и ленинизъм. Билдербергите са нещо като комунистическия интернационал, в тази организация е пълно с комунисти и други интернационалисти. Това, което се случва днес в ес може много точно да бъде описано като комунизъм, защото виждаме опит за премахване на националната държава, течаща културна и морална революция, агресивен атеизъм, война срещу средната класа, подклаждане класова борба между имигранти и местно население и замяна на пазарната с планова икономика. Всички тези неща са си 100% комунизъм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 11
ing5rov
преди 8 години
И още, не използувай думата "комунизъм" , щото въобще не си наясно какво значи !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 8
ing5rov
преди 8 години
А пък Билдербергите са благотворителна организация за събиране помощи за гладуващите от Африка !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 9
studioaa
преди 8 години
Добра идея е да престанеш с тези безумни истории за несъщесвуващи световни еврейски конспирации. Тези измислици се появяват за пръв път в нацистка Германия и като гледам са оцелели до днес... юнкер на младини е бил член на крайноляво комунистическо движение и това е факт, а това, че Рокфелер били контролирали меркел или Драги е мит. Но вие комунистите винаги се опитвате да отклонявате вниманието от себе си винаги винаги обвинявайки някой друг за вашите провали и това не ме учудва... На времето американския империализъм беше причината за фалита на нрб според бкп, а днес световната еврейска върхужка е причината всички кризи според такива като могерини, юнкер, московици и други отбрани комунисти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още