След най-продължителния спад на цената на акциите на Apple от 1998 г. насам главният изпълнителен директор на компанията Тим Кук се опита да премине в контраатака и да обърне настроенията на инвеститорите.
„Считам всичко това за свръхреакция“, заяви Кук в телевизионно интервю за предаването Mad Money на американския борсов коментатор Джим Крамър.
Акциите на Apple спадат осем поредни сесии, като за негативното настроение се погрижиха първият спад на приходите от 2003 г. насам, както и излизането на милиардера Карл Айкан от вложението в компанията, който обоснова решението си с възможни рискове за китайския бизнес, пише CNBC.
Кук призна, че сега клиентите преминават по-бавно към новите модели на iPhone, отколкото преди над година при пускането на пазара на по-големия екран.
Като цяло обаче той остава оптимист. Около 10 милиарда долара тримесечна печалба е „повече от печалбата на всяка друга компания".
Кук не се съгласи с предположението, че фокусът на Apple към високите ценови модели става проблем вследствие на наситеността на западните пазари на смартфони и ръста на развиващите се пазари. „Подобни неща казваха и за Китай, където сега компанията осъществява една четвърт от своята дейност“, каза Кук.
По думите му във всяка страна има прослойка, която може да е целева аудитория за калифорнийския концерн. В Китай, например, средната класа ще достигне 500 млн. души до пет години. Това, по думите на Тим Кук, са хора, които могат да си позволят продуктите на ръководения от него производител.
Освен това и в момента 40% от продадените в страната iPhone-и са дистрибутирани като замяна на смартфони с операционна система Android. „За да расте Apple, не е нужно да има огромен ръст на пазара".
Същевременно Кук защити и умния часовник Apple Watch. „След няколко години хората ще си кажат – ама как така не съм искал да нося този часовник“. По отношение на това устройство обаче Apple все още бил в период на обучение. Според анализаторите обаче и в момента компанията стана лидер в този сегмент, но перспективите пред тази продуктова категория се подлагат на съмнения.
В понеделник акциите на Apple Inc. приключиха сесията със спад от 0,1 на сто, отчитайки осем поредни сесии на намаление. Това е най-дългият период на понижения от 28 юни 1998 г., показват данни на WSJ Market Data Group. За да си го представим по-добре, ще споменем, че Apple представи своя първи iMac две седмици по-късно – на 15 август 1998 г.
Ако негативният тренд бъде продължен и днес, тази деветдневна поредна негативна серия ще бъде най-дългото слабо представяне от 14 юни 1991 г.