Който иска да знае как се е променило времето, трябва да погледне само една крива – тази на технологичния индекс Nasdaq 100. Тя разкрива една нова ера в глобалната икономика. И дори нещо повече – дава сигнали за това кои нации ще претърпят възход, а кои – спад, кой трябва да се страхува за работните си места и кой разполага с подходящ профил за икономиката на бъдещето, пише в анализ Die Welt.
Всичко разкриващият индекс Nasdaq 100 на пръв поглед не е нищо повече от нормален технологичен индекс, който наскоро достигна най-висока стойност от 15 години насам.
Който обаче се взре внимателно, ще види в индекса конденз на днешния икономически ред. Nasdaq е дом на трите най-големи компании в света. Apple, Google и Microsoft еволюираха през последното десетилетие от големи технологични компании до глобални гиганти, които помогнаха на индекса да достигне нови висоти и поставиха нов печат на световната икономика, който тя досега не беше виждала.
Трите концерна заедно имат стойност от 1,6 трлн. долара – половината от брутния вътрешен продукт на Германия. В лицето на Amazon и Facebook сега и други фирми от цифровата икономика се установяват в челната десетка. Социалната мрежа и интернет търговцът вече струват поотделно почти толкова, колкото General Electric, досегашният лидер на конвенционалната икономика.
Смяната на лидерите в класацията възвестява нова икономическа ера. Вече лидери не са онези компании, които продават максимално количество суровини, турбини, машини или автомобили. И евтината работна ръка вече няма да има решаващо предимство за глобалната конкуренция.
Вместо това лидерството ще поемат фирмите с най-добрите и най-ярките иновации и идеи. Борсовата класация отразява един вид епоха на Шумпетер, в която творчеството определя темпото. Австрийският икономист Йозеф Шумпетер привлече вниманието към себе си с размислите си преди 100 години за значението на иновациите. Днес за стабилност се грижат онези фирми, които се развиват непрекъснато и така правят творческото начало свой лайтмотив.
Сравнение с предишните борсови лидери подчертава радикалната промяна. Преди десет години сред най-добрите имаше няколко петролни концерна, водени от ExxonMobil.
Тези класации документират и възхода, и падението на цели нации. Така например през 90-те години Япония със своите мегаконгломерати се считаше за най-обещаващата икономика, но балонът там се спука още преди години.
И възходът на развиващите се страни беше брутално пресечен от новите тенденции. Тяхното най-голямо предимство – да бъдат банката за работна ръка на света заради евтиния труд, вече изчезва. Много глобални концерни връщат обратно у дома изнесени там поделения или ползват производствените бази в Китай, Бразилия или Тайланд за доставчик на прости компоненти. Пълното технологично и иновационно производство пък остава при самите технологични гиганти.
Те навлизат и в нови браншове и разрушават работни места – или като сами извършват иновации, или като взимат високи технологии чрез придобивания. Красноречив пример за това явление е Amazon, който през тази година надмина досегашния лидер Wal-Mart като най-ценния търговец в света. В същото време онлайн търговската компания вече има пазарна капитализация от 295 млрд. долара, докато традиционната верига е оценена на само 185 млрд. долара.
Едно число документира тайната на успеха на Amazon. При него всеки служител прави по 577 хил. долара оборот, докато при Wal-Mart на всеки от 2,2 млн. служители се пада половината от тази сума. Дигиталното предимство на по-ниските разходи позволява на Amazon да преобърне целия сектор на търговията на дребно.
При други гиганти числата са още по-впечатляващи. На всеки служител на Google се пада оборот от 1,2 млн. долара, при Facebook сумата е 1,4 млн. долара, а при Apple – 2,1 млн. долара.
Европейските концерни изостават драматично. Най-ценният германски производител - Bayer, има стойност от едва 112 млрд. долара, доста далеч от предните глобални позиции.
Само за една германска компания експертите смятат, че може да играе водеща роля. Софтуерният концерн SAP сега се оценява на 98 млрд. долара, но компанията от Валдорф вече става динамичен лидер в сегмента си. Това е идеалната предпоставка за възникване на нов глобален гигант.