Европейските нововъзникващи компании са привлекли през второто тримесечие на 2014 г. най-високата сума от фондове за рисков капитал от близо 13 години насам, показват изчисления на Dow Jones VentureSource.
Според данни на Dow Jones, която е собственост на News Corp, финансиращите се чрез рисков капитал европейски компании са успели да привлекат през второто тримесечие на 2014 г. с цели 41% повече капитал спрямо първите три месеца на годината. В европейски старт-ъпи са били вложени общо 2,1 млрд. евро – най-високата сума от третото тримесечие на 2001 г. насам, когато в такива компании са били инвестирани 2,7 милиарда евро.
През първата половина на 2014 г. инвеститорите са вложили 3,6 милиарда евро в 723 компании - увеличение с 35 на сто в сравнение с първото полугодие на 2013 г. По тозин начин европейската старт-ъп сцена се възстанови от резкия спад в рисковия капитал от последното тримесечие, пише Wall Street Journal.
Същевременно и фондовете за рисков капитал успяват да съберат значително повече пари за инвестициите си. Общо 20 европейски компании за рисков капитал са набрали през последното тримесечие 1,030 млрд. евро – с 58 на сто повече в сравнение с първото тримесечие на годината.
Броят на финансиранията през последните три месеца остава непроменен, но средният размер на финансирането е значително увеличен. Сумата се повишава преди всичко заради разполагащия с 400 млн. евро фонд за рисков капитал Index Ventures, като 39% от общия набран капитал се пада на този фонд. Index Ventures, която има представителства в Женева, Лондон и Сан Франциско, е била и най-заетият фонд през периода, като е осъществила 16 сделки. Сред германските компании за рисков капитал IBB Beteiligungsgesellschaft е набрала през второто тримесечие най-много капитал - 60 млн. евро.
И през второто тримесечие Великобритания остава най-силният магнит за рисков капитал в Европа. 28% от отпуснатите средства, или 598 млн. евро, са влезли в стар-ъпи от Обединеното кралство. На второ място с 19% от средствата, или 395 млн. евро, попада Франция. Следват Германия и Холандия.
Сравнение между финансиранията в сектора в Европа и САЩ