fallback

Нов статус - милиардер

Украинецът Ян Коум чакаше преди години на опашка за кухня за бедни, а сега направи от WhatsApp най-голямата чат услуга в света

08:38 | 21.02.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От социално слаб Ян Коум се превърна в милиардер. Бяла ниска сграда в Маунтин Вю, в сърцето на Силициевата долина. Пет стъпала водят до сравнително празната бивша сграда на местните власти за социално подпомагане. Тук прав Коум, облегнат на входната врата, подписа документите, които подпечатват една милиардна сделка. За 19 милиарда долара той продаде бизнеса си на Facebook

Коум е наясно със символиката на това място, ето защо там имаше и специално нает фотограф, както показват снимки в списание Forbes. По-рано той е трябвало да разчита на услугите на ведомството и се е редял на опашка за купони за храна. На 16 години той идва в Калифорния с майка си от едно село в Украйна. Семейството печелело парите си, като гледало деца и чистело в супермаркети. Днес, на 37 години, на Коум няма да му се налага да се притеснява за пари. Forbes изчислява, че като основател и главен изпълнителен директор той ще получи 6,8 млрд. долара за своя 45%-ен дял. В допълнение, той влиза и в Борда на директорите на Facebook .

С WhatsApp Коум създаде едно явление. В рамките на само пет години приложението за кратки новини с иконата със зелена слушалка замени SMS-ите за много млади хора като предпочитано средство за комуникация. WhatsApp е готина и перфектна за чат с приятели – а SMS е надежден и подходящ за съобщения до родителите. Междувременно около 450 милиона души са изтеглили приложението. И всеки ден към тях се присъединяват по 1 млн. нови потребители.

Само малък екип от около 50 работници и служители направи тази революция в чата. Сега всички те с един замах ще се превърнат в мултимилионери - в края на краищата те получават права за акции на стойност общо три милиарда долара. За сравнение - Facebook управлява акаунтите на своите 1,2 милиарда потребители с помощта на около 5800 служители.

Ян Коум винаги е искал да отвори нови канали за комуникация. Преди всичко го вдъхновява общуването с баща му - той не е емигрирал в САЩ през деветдесетте години, а телефонните разговори са били скъпи и несигурни. „Не можем да говорим за това, кой знае кой ни подслушва сега", е казвал баща му понякога. Коум започва да осъзнава, че се нуждае от алтернативи, които са по-лесни за ползване и по-безопасни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:44 | 13.09.22 г.
fallback