IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нов статус - милиардер

Украинецът Ян Коум чакаше преди години на опашка за кухня за бедни, а сега направи от WhatsApp най-голямата чат услуга в света

08:38 | 21.02.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Илюстрация: Ройтерс</em></p>

Илюстрация: Ройтерс

През 1997 г. баща му умира в Украйна, а през същата година той вече е студент и започва да работи като стажант в консултантската компания Ernst&Young. Там той се среща и запознава с бъдещия друг съосновател на WhatsApp Брайън Екшън. Двамата започват работа за Yahoo. Както майката на Коум почива през 2000 г. от рак, Актън се грижи за колегата си и двамата стават добри приятели. Заедно играят футбол и в продължение на години пътешестват през Южна Америка.

Върнал се обратно в Калифорния, Коум си купува първия iPhone през 2009 г. - и веднага забелязва какво не е наред. Какво правят в този момент приятелите му – за това нещо няма приложение. Вдъхновени от бума на индустрията на апликациите, Коум и Екшън основават на 24-и февруари 2009 г. WhatsApp Incorporated, само на няколко пресечки от службата за социално подпомагане, която Коум познава толкова добре. От приложението, което първоначално е служило само за споделяне на съобщения за състоянието, подобно на Facebook, се ражда чат програмата WhatsApp - сериозна конкуренция за социалната мрежа.

И WhatsApp стана голяма. И привлекателна за поглъщане. Въпреки че отдавна циркулираха слухове, че Google или Facebook може да поемат услугата за чат, за индустрията сделката бе малко изненадваща. Едва през миналата година Коум дори бе отхвърлил подобен вариант.

Но както съобщава New York Times, Коум вече се е срещал в последните две години редовно с главния изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг. През последните дни изведнъж ситуацията започва да става конкретна. На 9 февруари Зукърбърг предлага на основателя на WhatsApp да действат заедно.

Коум се е заинтересувал и е посетил Зукърбърг на Свети Валентин в дома му в Пало Алто. Хапвайки шоколад и ягоди те постигат съгласие: Facebook плаща 16 млрд. щатски долара за WhatsApp в кеш и борсови активи. През следващите четири години ще бъдат добавени и акции на Facebook на стойност 3 млрд. долара.

Така сега WhatsApp влиза в империята на Facebook, а Коум се опитва да запази независимостта. Досега WhatsApp печели пари само с еднократна такса за изтегляне - за IOS приложението струва 89 цента, собствениците на Android телефони могат да ползват приложението за една година безплатно, а след това се иска такса от 99 цента. Много потребители се притесняват, че с придобиването от страна на Facebook приложението може да бъде наводнено с реклами. Коум е наясно с тези проблеми и се опита да ги обори. В блога на WhatsApp той пише: „Можете да разчитате и да сте абсолютно сигурни, че рекламата ще продължи да не прекъсва разговорите ви".

Ще бъде интересно да видим как WhatsApp ще се справя с неприкосновеността на личните данни. Новият собственик Facebook попада често под критика заради манията си за събиране на данни. Досега основателят на WhatsApp Коум е известен като защитник на личната информация – въпреки че приложението му не е с най-добрата репутация сред защитниците на личната информация, защото внася данни от адресните книги на телефоните.

В публичните си признания Коум обаче звучи по-различно. "Сигурността на данните е важна тема", подчертава отново и отново той. Не на последно място и заради неговата лична история. Той все още помни как се е чувствал в Съветския съюз, когато „и стените са имали уши“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 5 rate down comment 0
studioaa
преди 10 години
Нито Хенри Форд е измислил автомобила, нито Google е измислил интернет търсачката, нито Зукърбърг е измислил социалната мрежа, по абсурден пост досега не бях чел, честно. Нито един един от изброените НЕ Е гениален ум, а просто има отличен бизнес усет и късмет. Наското Бил Гейтс (уж трябваше да е гениален) беше размазан от колежанин в игра на шах за минути. Гениалността е относително понятие и тя не може да се измерва като разстоянието директно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
Скивай "***"...аз не мога, но и никога сериозно не казвам, че БГ софт. специялисти са голяма работа, за разлика от теб който може би се "разпенва" когато стане въпрос за БГ софт. специалисти...фактите пич гледай фактите и няма да "хвърчиш" в облаците..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 1
rover
преди 10 години
украинец...пакистанец...бимбистанец....а кога БГ-то където се пишат големи специалисти...кога..кога ...ще се направи нещо такова ...никога...Само от време на време некви проблясъци...и толко...нищо което да е от полза за стотици милиони хора...които да знаят, че това което ползват е от българин. =========================================================================Както винаги ще се намери някой, който нищо не е направил в живота си, да ни обяснява колко сме били загубени българите, като не можем да измислим някакъв продукт с гоооляма принадена стойност. Че направи го ти бе, умник!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
cokrat1
преди 10 години
Леко допълнение....не 19...а поне 1 милиард да е била оценена някоя БГ фирма от софтуерния бранш...Говори с цифрови факти...не със слова...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
Абе пич говоря за такъв размер - 19 милиарда долара...не, не съм максималист...кажи ми поне някой да се е поинтересувал от Телерик....сигурно е не....колко приходи има Телерик...колко фирми използват това което прави Телерик...Какво уникално има Телерик ...и т.н въпроси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 1
MZ/X
преди 10 години
Не надценявай ролята на гениалните идеи! Много рядко успешните компании се градят на някакава уникална и до сега от никой неосъществена идея!Нито момчетата от Гугъл с измислили интернет търсачката, нито Марк Зукърбърг е измислил интернет социалната мрежа, ното Хенри Форд е измислил автомобила. Всички те са доразвили само идеята на други гениални умове!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
Има статистика за САЩ, че от 10 новостартиращи фирми 8 фалират, като от останалите 2 фирми една се прави от новостартиращ бизнесмен, а една от такъв на който това му е втора, трета, четвърта и т.н. успешна компания.Колкото повече имаш опит и рутина в правене на бизнес, толкова по малко е нужно да имаш късмет. Бъди сигурен, че Бъфет или Сорос не поради късмет правят много по голяма от средната за пазара доходност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Сложна е работата.Първо, трябва идея, а после - да бъде приета добре, това си е късметВторо вече трябва работа за развитието на тази идея и подходящите съдружници, които да ти дадат и пари и организацинно и търговски ноу хау, както и правилните контакти. И накрая, фейсбук трябва да реши да те купи а не да те смачка, което пак си е късмет
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Ами Сократчо, има да ти кажа. Това, че не са дошли да ти докладват, не значи че няма. Телерик например, но не само. Има поне 5-6 такива компании което предвид размера на държавата ни е не лоша бройка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
Какво означава късметлия? Бизнесът в голямата си част не е тото, а умения, тактика и визия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още