Седалището на Американската агенция за национална сигурност (NSA) се състои от два високи блока с огледални стъклени фасади. Наистина – те могат да бъдат видени от магистрала, но все пак са недостъпни: сградите се намират върху военната база Форт Мийд североизточно от Вашингтон. Огромни антени и подслушвателни устройства на покривите и в района оставят впечатлението, че мистериозният орган има своите очи и уши в целия свят.
Ако е вярно онова, което двата вестника съобщиха късно в четвъртък вечерта, то Агенцията за национална сигурност е имала много по-голяма представа за личния живот на американците, отколкото се предполагаше досега. Според Washington Post и британския Guardian агентите на NSA и ФБР от поне шест години са следели сървърите на редица интернет компании - с тяхно разрешение.
При това става дума за дружества, чиито продукти повечето хора използват всеки ден: Apple, Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, Paltalk, AOL, Skype и YouTube. "Става дума за събиране на данни директно от сървърите на тези услуги", цитират вестниците класифициран като "Top Secret" документ, пише в свой анализ по темата германският икономически всекидневник Handelsblatt.
Така че всеки, който в САЩ публикува с помощта на тези услуги снимки, аудио или видео файлове, който пише е-мейли, качва документи или просто се включва или изключва в сайтовете – е споделял потенциално личните си неща с агентите на двете агенции - ФБР и NSA.
Според статиите по този начин аназализаторите са можели да следят движението на потребителите за по-дълги периоди от време. Програмата носи кодовото име PRISM и е била класифицирана като строго секретна. Само няколко членове на Конгреса са били посветени в аферата.
Разтревожено от статиите, някои от посочените дружества прибързаха още в четвъртък вечер да отрекат информацията. Говорител на Apple заявява, че "никога не се чували" за PRISM. Данни за свързването на потребителите концернът предоставял по принцип само въз основа на съдебно решение.
И Google отрича да е участвал в подобна схема. Няма "задна вратичка за правителството", се казва в изявление на компанията. "Ние разкриваме потребителски данни на властите само в рамките на закона и ще разгледаме всички въпроси много внимателно". По същия начин се изказва и Facebook: „Защитата на неприкосновеността на личния живот има най-висок приоритет за социалната мрежа“.
"Не предоставяме на правителството пряк достъп до нашите сървъри, системи или мрежи", заявява и говорител на Yahoo в четвъртък вечерта. Концернът приемал личния живот на потребителите "много сериозно".
Washington Post се позовава в своята статия на вътрешна презентация на програмата за висшестоящи анализатори в агенцията. Тя включва слайдове, с които вестникът разполага. Там са споменати и имената на участващите компании. Слайдовете са предоставени на вестника от офицер от разузнаването, който е бил потресен от бурното нахлуване в личния живот на потребителите. "Те могат буквално в истинския смисъл на думата да видят как вие формулирате мислите си, докато пишете на компютъра си", е цитиран във вестника той.