Когато миналата седмица администрацията на президента Барак Обама разпространи сред доставчиците на интернет конфиденциален списък с IP адреси, свързани с хакерски групи, присвоили терабайти информация от американски корпорации, правителството във Вашингтон пропусна да спомене един ключов факт – че почти всеки един от тези дигитални адреси може да бъде проследен до район в Шанхай, където е разположено командването на подразделението за кибер операции на Китайската народна армия, пише New York Times.
Пропускането на тази информация е показателно за изострящия се във Вашингтон спор дали новото китайско ръководство трябва да бъде директно обвинявано за хакерските атаки.
Дилемата илюстрира колко различна е зараждащата се кибер война от добре познатия ни доскоро конфликт от втората половина на 20-ти век. От една страна, новата студена кибер война не е толкова опасна, но от друга е далеч по-сложна и крие редица рискове.
Представители на американската администрация изтъкват, че са все по-склонни да обвинят китайското правителство директно за кибератаките.
В обръщение по-рано този месец президентът Обама не назова изрично Китай, нито пък Русия или Иран - другите две страни, за които администрацията има най-силни опасения, че са замесени в промишлен шпионаж - когато декларира, че „сме наясно, че някои страни и чуждестранни компании се опитват да откраднат корпоративните ни тайни“.
„Враговете ни искат да разберат, как биха могли да саботират електропреносната мрежа, финансовите институции и системите за контрол на въздушния трафик“, допълва той.
Възпирането на „враговете“ в този случай не се очертава да е лесно. Китай не е отявлен враг на Съединените Щати по начина, по който беше Съветският съюз в дните на Студената война. Китай е по-скоро икономически съперник, но и ключов доставчик и потребител.
През миналата година търговският обмен между двете страни достигна 425 млрд. долара и въпреки дипломатическото напрежение по много въпроси Китай остана основният донор за рефинансирането на Америка.
През 2009 г. преди първата си визита в Пекин като държавен секретар Хилари Клинтън попита реторично дали „може да си позволите да сте непреклонни и несговорчиви със собствения си банкер?“
В случая с доказателствата, че зад "Comment Crew“ - най-голямата от 20-те хакрески групи, които американското разузнаване следи – най-вероятно се крие Китайската народна армия, САЩ са много внимателни по отношение на официалната си позиция.
Що се отнася до списъка със заподозрени, в който Китай не е директно назован, агент на щатското разузнаване коментира, че „той и неговите колеги са били инструктирани, че директното заклеймяване на Китай би имало неприятни последици“ и по-специално, че „това би направило китайците по-затворени и по-националистически настроени“.
Тази позиция обаче постепенно започва да се променя. Неотдавна конгресменът републиканец Майк Родърс, който е и председател на Комитета по разузнаване към долната камара на американския парламент, заяви, че „без капка на съмнение“ именно китайските военни стоят зад икономическия шпионаж в страната.
По този повод в следващите няколко месеца, посочват американски дипломати, китайските власти, включително новоизбраният китайски лидер Си Дзинпин ще получат предупреждения от частен характер.
Очаква се при предстоящото посещение на новоизбрания американски държавен секретар Джон Кери в Китай да бъде отправено подобно предупреждение. В него ще бъде подчертано, че мащабите и комплексността на кибер атаките през последните няколко години заплашват да подкопаят подкрепата за Китай сред най-големите приятели на азиатската страна в САЩ – американската бизнес общност.
По думите на Робърт Хорматс, заместник секретар за икономическите отношения във Вашингтон, на Пекин трябва да бъде припомнено, че подобни атаки ще се отразят негативно на икономическия растеж на Китай, тъй като „по този начин китайците няма да получат това, което най-много искат, а именно инвестиции от каймака на големите американски технологични компании“.