fallback

Софтуерът е слабото място на Apple

По ирония на съдбата сега Microsoft задава темпото за развитие със своя Windows 8

17:34 | 31.10.12 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Тим Кук е изправен пред нови предизвикателства. Снимка: Ройтерс

Apple трябва спешно да приведе своя софтуер на същото високо ниво, на което е и хардуерът му. За щастие на акционерите и инвеститорите главният изпълнителен директор Тим Кук очевидно не се страхува да доразвие наследството на Стив Джобс, за да постигне тази цел, пише в свой анализ за Wall Street Journal Ролфе Винклер.

В началото на тази седмица Apple обяви, че топ мениджърът Скот Фортсал, в чиито ръце бе мобилна операционна система iOS и който навремето поддържаше тесни връзки с Джобс, ще напусне компанията. Според информация на Wall Street Journal Форстал е отказал да подпише писмото с извинения до клиентите на Apple заради провалилия се старт на Apple Maps с последната актуализация на iOS. Това е последният конфликт от серия конфликти с други ръководители на Apple. Картовите услуги са една от най-важните функции на мобилните устройства. А приложението на Apple изостава значително зад конкурентни услуги като Google Maps.

И Siri разочарова 

Картографските услуги обаче не са единственото разочарование в iOS - операционната система, с която работят два от най-важните продукти на Apple - iPhone и iPad. Цифровият гласов асистент Siri, който се появи на пазара през 2011 г., е критикуван от мнозина като безполезнен. Някои други елементи на потребителския интерфейс на iOS са разочароващо остарели. 

Сред примерите за остарял дизайн, които вероятно ще разгневят прословутите перфекционисти в Apple, има и някои корекции на приложения на Apple, които трябва да представят подобен на физическите обекти външен вид. Така например изглежда повърхностно, че новото приложение на Apple за съхраняване на цифрови филми и самолетни билети показва анимиран шредер за хартия, когато билетите се изтриват. А в приложението iBook електронните книги се сортират в неправилно подредени дървени рафтове. Някои потребители биха предпочели обаче при приложенията да се отделя по-голямо внимание на функциите, отколкото на ненужна визуална шикозност, пише още Ролфе Винклер.

Ив ще поеме отговорността за цялостния дизайн

В бъдеще гуруто в дизайна на Apple Джони Ив ще стане творческата ключова фигура в бъдещето на компанията. Освен за дизайна, отговорностите му в рамките на концерна ще обхванат и т. нар. "човешки интерфейс" – развитието на софтуера и в крайна сметка взаимодействието на човек и устройство. Ив е виновен за това, iPhone 5, въпреки изключително тънкия си профил, да дава усещането за изключителна здравина. С iPad той зададе стандарта за дизайна на таблетите, но също така вкара пазара на персонални компютри в затруднения, като показа с Macbook Air колко леки и същевременно бързи могат да бъдат лаптопите.

С други думи, човекът, който се погрижи за това устройствата на Apple да са с изключително приятен външен вид, сега трябва да гарантира, че това ще се случи и след като потребителите ги включат. Тоест, и софтуерът трябва да стане толкова готин, колкото е хардуерът. А най-големият проблем за клиентите на компанията от Купертино е, че iOS се развива толкова бавно, докато конкуриращите се операционни системи наваксват бързо по важните аспекти.

iOS изостава в доста отношения от Windows 8

Да вземем за пример новата операционна система Windows 8 на Microsoft, която задвижва и таблета Surface. За разлика от iOS тя може да показва две приложения по едно и също време. Например може да водите разговор по Skype и същевременно да сърфирате в мрежата. С iOS устройствата трябва да натиснете бутона Home, за да навигирате между приложенията.

В допълнение "живите плочки" - квадратните плочки на екрана на Microsoft, автоматично се актуализират. Така например потребителят вече се информира от началния екран за времето, вместо да трябва да отвори специалното приложение. Подобни функции също са възможни със системата Android на Google. Но Windows 8 поставя стандарта и с това, че работи както на мобилни устройства, така и на традиционни компютри. В Apple все още за мобилни и настолни устройства има две различни операционни системи.

Има известна ирония в това, че Microsoft, а не Apple, диктува темпото на развитие. За Кук  това означава, че той трябва да окуражи своя екип да действа. Apple може и да има много фенове, които никога няма да почувстват нещо негативно в продуктите, които идват с логото на Apple. Но ако концернът не напредне бързо по отношение на софтуера, рискува да загуби онези клиенти, които не са очаровани толкова много от мистиката на Apple, че да не могат да разберат кога други конкурентни устройства изпреварват в технически аспект машините на компанията от Купертино.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:32 | 12.09.22 г.
fallback