fallback

Премина ли пикът на сайтовете за групово пазаруване?

През 2011 г. този пазар в България се оценява на около 20 млн. лева

08:20 | 19.03.12 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Няма съмнение, че колективното пазаруване вече представлява самостоятелна индустрия, която се разви твърде бързо. Някои анализатори дори смятат, че тя напомня твърде много на дот-ком ерата.

По прогнозни данни за 2011 година пазарът в САЩ се е оценявал на 2,7 млрд. долара, като по-голямата част принадлежи на основните играчи - Groupon (53% за aвгуст 2011) и LivingSocial (20% за aвгуст 2011). 

Останалите над 300 сайта се борят за остатъка от пазарния дял, а по-малките престават да съществуват. Въпреки големите цифри обаче za 2011 година Groupon записа близо 351 млн. долара загуба.

Google Offers, от друга страна, не оправдава  очакванията и бележи спад в продажбите, а проектът на Марк Зукърбърг - Facebook Deals беше спрян само няколко месеца  след пускането си.

И в Китай ситуацията е сходна – в азиатската страна към юли 2011 сайтовете за колективно пазаруване са били над 5 500, реализирали са общо над 18,9 млрд. долара в продажби от над 42 млн.  потребители. Досега обаче затворилите или променили бизнес модела си компании от бранша са 1 500. Най-големите остават на пазара - това са 24quan.com, Gaopeng.com, Taobao.com. И въпреки това китайски анализатори твърдят, че всички сайтове работят на загуба. Дори и тези от Топ 10.

Безспорно цифрите показват, че пикът в китайският сектор е приключил. Същото може да се каже и за САЩ. И както обикновено, по-слабо развитите пазари като българският например, реагират със закъснение. Затова едва ли ще мине много време, преди 76-те сайта (засега), опериращи в България, да последват тенденцията.

Оценяваният според управителя на Grabo.bg Сребрин Ватралов на 20 млн. лева през 2011 година пазар на груповото пазаруване може би също е достигнал пика си.

„Според мен в момента сме в пиков момент, но колко още ще продължи да расте пазарът не се знае“, заяви и маркетинг мениджърът на най-големия агрегатор (сайт, който събира офертите от тези сайтове на едно място) в България VsichkiOferti.bg - Теодор Кафеджиев. По думите му декември е бил рекорден за индустрията, но това е очаквано  заради нагласата на хората за покупки по празниците.

На различно мнение обаче е Владимир Йорданов, мениджър на сайта NieSme.bg (част от групата на Инвестор.Бг). Той твърди, че пикът все още не е стигнат, поне в рамките на страната. Според него българските потребители все още се отнасят със съмнение към този тип онлайн пазаруване и то не защото не са запознати с него, а заради появилите се напоследък доста некоректни сайтове. Отношението и коректността към клиента ще са ключови за развитието на пазара, смята той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:43 | 13.09.22 г.
fallback