fallback

Одобриха следенето в интернет само при разследване на тежки престъпления

От 1 януари 2010 г. мобилните оператори трябва да събират данни за идентифициране на потребителите на предплатена услуга

11:41 | 19.02.09 г.
Автор - снимка
Създател

Предприятията, предоставящи електронни съобщителни мрежи и услуги, ще предоставят събраната от тях информация за идентифициране на връзка между потребителите само за разкриване или предотвратяване на тежки престъпления и компютърни престъпления, гласят промените в Закона за електронните съобщения, които бяха приети от депутатите на второ четене.

Предлага се да се събира информация за идентифициране на източника на връзката, типа й, направлението, датата, часа и продължителността й. Тези данни ще се пазят от фирмите в продължение на 12 месеца.

Данните за интернет и мобилния трафик ще се събират, съхраняват и използват съгласно реда и условията на НПК и Закона за специалните разузнавателни средства.

Текстовете за предоставяне на тази информация са въведени в Закона за електронните съобщения, след като Върховният административен съд отмени част от Наредба 40 на МВР, уреждаща този въпрос.

В заключителните разпоредби на закона е въведено задължение за мобилните оператори от 1 януари 2010 г. да събират данни, необходими за идентифициране на потребителите на предплатена услуга.

Депутатите приеха до издаване на разрешения за ползване на индивидуално определен ограничен ресурс - радиочестотен спектър за осъществяване на електронни съобщения за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват, по реда на този закон Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да може да издава на регистрирани по реда на Закона за радиото и телевизията оператори разрешения за ползване на свободен радиочестотен спектър.

КРС определя едно предприятие, на което издава разрешение за ползване на индивидуално определения ограничен ресурс - радиочестотен спектър, за осъществяване на електронни съобщения чрез електронни съобщителни мрежи за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват. Това ще става съобразно предвиденото за първия етап от плана за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, е записано в закона.

Чрез Закона за електронните съобщения се въвежда и задължение операторите на обществени телефонни услуги да предоставят данни за крайните потребители и за абонатите при спешни повиквания. Изискването е да се определя местоположението на крайните потребители, които се обаждат на тел. 112 с точност до 100 м в населените места и до 1 км извън населените места.

Ако мобилните оператори не изпълнят това изискване, се налагат глоби от 10 хил. до 50 хил. лв., а при повторно неизпълнение, когато са причинени значителни вреди или са настъпили други тежки последствия, наказанието е санкция от 500 хил. до 1 млн. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:20 | 08.09.22 г.
fallback