На отделните потребители трябва да им бъде позволено да съдят американските технологични гиганти за нарушаване на емблематичните правила на Европейския съюз (ЕС), целящи да ограничат властта на въпросните компании. Това твърдят Privacy International, паневропейската потребителска група BEUC и редица учени, предава Ройтерс.
Призивът на коалицията от 31 групи и академици беше отправен, след като властите в ЕС и държавите от блока отправиха критики към последните точки от Закона за цифровите пазари (DMA), предложен от еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер преди година, преди да се превърне окончателно в закон.
Законопроектът включва списък с правила за големите онлайн платформи, включително тези на Apple, Google, Meta Platforms, Amazon и Microsoft.
В настоящия си вид потенциалният бъдещ закон позволява само на бизнес потребителите да съдят компаниите, нарушаващи правилата.
„Законът за цифровите услуги трябва да даде възможност на потребителите, както индивидуално, така и колективно, да изискват действия от националните съдилища при нарушаване на правилата“, посочва групата в отворено писмо до институциите в ЕС.
Въпреки че властите са отворени за идеята, досега държавите от блока игнорираха това искане.
Коалицията също така призова властите и страните от ЕС да позволят на потребителските органи и представители на гражданското общество да участват в процесите, определени в проектозакона, така че техните нужди да бъдат отразени в решенията на Европейската комисия относно технологичните гиганти.
Сред подписалите отвореното писмо са базираният в САЩ Център за цифрова демокрация и Федерацията на потребителите в Америка, Европейският съюз за гражданските свободи, европейските цифрови права и учени от Оксфордския университет, Виенския университет по икономика и бизнес и Университета в Амстердам.