Дигитализацията на администрацията ще спести изключително много разходи, ще съкрати времето и ще намали корупцията дори до нулеви нива. Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Явор Колев, директор на отдел „Киберсигурност“ в „Лев Инс" и бивш директор на отдел „Кибепрестъпност" в ГДБОП.
„Българската администрация е на последно място по дигитализация в ЕС, а дигиталните умения на служителите са на много ниско ниво след похарчените близо 2 млрд. лева за трансформацията й. Създаването на новото Министерство на електронното управление е правилна стъпка, но то трябва да има предимно контролни и методологични функции“, съветва експертът.
Той посочи, че процесите в много от министерствата не са дигитализирани, а аналогови – документи се завеждат на ръка във физически регистри, предават се на хартия и чрез куриерски услуги между различните администрации, за което се плащат милиони левове.
Според Колев трябва да се създадат отдели във всяко едно ведомство, които да се занимават с процеса на дигитална трансформация с ясни срокове, планове и отговорности, а министерството да има контролни и методологични функции.
Колев коментира и друга тема: България отдавна има законодателство срещу насаждането на омраза по расова, етническа принадлежност и националност, но няма текстове за сексуалните малцинства.
Експертът съветва държавата да заеме по-активна позиция спрямо престъпленията за обида и клевета, както и да криминализира престъпленията срещу неприкосновеността на личния живот за пълнолетни.
Колев потвърди, че България има традиции в тази сфера и ще се наложат малко промени, за да се приложат европейските предложения за мерки срещу речта на омразата, престъпленията от омраза и кибернасилие.
Експертът съобщи, че по време на пандемията има двойно увеличение на всички кибепрестъпления според данни на Европол за 2021 г. – финансови престъпления, престъпления срещу личност и деца, нерегламентиран достъп.
„Това е съвсем нормално, тъй като престъпниците се ориентират да извършват своите престъпления, там където са техните жертви", обясни Явор Колев. „Ако фабрики за интернет тролове се занимават с престъпна дейност като насаждане на расова и религиозна омраза, те трябва да бъдат преследвани от закона. Тези фабрики за фалшиви новини и за тролове са много популярни по целия свят и в България“, коментира гостът.
Той напомни, че има фирми, които се занимават да публикуват положителни мнения за компании, но могат да се използват и за негативни кампании срещу конкуренцията.
В коментар за авторското право в интернет и популярни български торент сайтове Колев заяви, че те са загубили своите потребители с навлизането на платените платформи. „Платформите дават на потребителите, от една страна, много високо качество на услугата, и от друга – усещането, че не нарушават закона", отбеляза той.
Мнението на Колев е, че държавата има достатъчно инструменти, за да открие извършителите на дадено киберпрестъпление. Той е категоричен, че в интернет няма анонимност, но понякога има законови пречки, които не са били приемани заради обществени нагласи.
„Балансът между сигурност и права трябва да бъде такъв, че да защитаваме правата на гражданите и на жертвите на престъпленията, но да не са имагинерни права“, посочи той.
Какви са новите европейски мерки срещу речта на омразата в мрежата?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.