Данъчните предимства, предоставяни на избрани мултинационални компании, вредят на лоялната конкуренция в Европейския съюз и освен това лишават държавните хазни и гражданите от средства за така необходимите инвестиции за възстановяване от Covid кризата. Това коментира еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер във връзка с днешните новини, че Amazon е спечелила съдебната битка срещу ЕС, свързана със заповедта да плати 250 млн. евро за неплатени по-рано данъци в Люксембург.
Изявлението на Вестагер, публикувано на сайта на Европейската комисия, гласи още, че решенията и на двете инстанции потвърждават отново „един ключов принцип: страните членки имат ексклузивно право да определят данъчните си правила, но все пак трябва да се съобразяват със закона на ЕС, включително с правилата за държавните помощи“.
Еврокомисарят коментира и отделния казус с френската компания Engie, която загуби обжалването си срещу заповедта на ЕС да върне 120 млн. евро данъци на Люксембург.
„Що се отнася до Engie в Люксембург, Върховният съд потвърди, че решението на ЕК, че данъчните решения, издадени от Люксембург, изкуствено са намалили данъчните сметки с около 120 млн. евро... Съдът също така потвърди, че прилагането на държавна помощ може да бъде инструменти за справяне с проблемните злоупотреби със структурите за данъчно планиране, които се отклоняват от целите на общата данъчна система“, посочва Вестагер.
Въпреки че решението за Amazon е тежък удар за Вестагер, която от години води кампания за справяне с подобни сделки между мултинационалните компании и правителствата в ЕС, тя обяви, че решението ще бъде внимателно разгледано от Европейската комисия и ще бъдат обмислени възможните следващи стъпки.
„Комисията използва всички инструменти, с които разполага, за борба с нелоялните данъчни практики“, категорична е тя. „Прилагането на държавните помощи работи ръка за ръка със законодателните действия на ЕС за отстраняването на вратичките и осигуряване на прозрачност по фискалните въпроси“.
Весагер припомни, че светът е все по-близо до постигането на историческо глобално споразумение за начина, по който да се реформира международната рамка за корпоративния данък. Ако подобна реформа се осъществи, технологичните гиганти, които се ползват с въпросните данъчни облаги, ще се сблъскат с по-големи предизвикателства.
„Освен това ЕК е в процес на представяне на предложение за дигитален данък, така че компаниите, които се възползват от единния цифров пазар, да участват справедливо в бюджета на ЕС“, посочва в заключение Вестагер.