Социалната мрежа Facebook, която е критикувана от законодатели и учени, че допуска дезинформация за ваксините в платформата си, съобщи в понеделник, че е започнала да добавя уточнения към публикации, които обсъждат безопасността на ваксините, и скоро ще маркира по този начин всички постове на тема ваксини, предаде Ройтерс.
Компанията ще започне също да предлага в САЩ инструмент за информиране на хората къде могат да получат ваксини срещу Covid-19. Facebook освен това прибавя информационен отдел за Covid-19 в своята социална мрежа за споделяне на снимки Instagram.
Неверните твърдения и конспиративните теории за ваксините срещу коронавирус се множат в социалните мрежи по време на пандемията.
Напоследък Facebook и Instagram затегнаха политиките си по отношение на дезинформацията за ваксините. В двете социални мрежи обаче продължава да има профили, страници и групи с множество абонати, които разпространяват неверни твърдения за ваксините и лесно може да бъдат намирани с търсене на ключови думи.
Ръководителят на продуктовия отдел на Facebook Крис Кокс заяви, че компанията приема много сериозно неверните твърдения, но отбеляза, че има "голяма сива област, в която някои хора изразяват безпокойства, и тези безпокойства се приемат от някои като дезинформация, а от други като израз на съмнение".
"Най-доброто действие за тази сива област е да се дава авторитетна информация, да сме част от разговора, включително с участието на здравни експерти", каза той.
Компанията заяви, че маркира във Facebook и Instagram публикации, в които се обсъжда безопасността на ваксините срещу Covid-19, с текст, който уведомява потребителите, че ваксините преминават тестове за безопасност и ефикасност, преди да бъдат одобрени.
В публикация в блога си от социалната мрежа заявяват още, че след като са разширили списъка си със забранени неверни твърдения за коронавируса и ваксините през февруари, са били премахнати допълнителни 2 млн. парчета съдържание от Facebook и Instagram.
Компанията е въвела и временни мерки, включително намаляване на обхвата на съдържание от потребители, които многократно споделят съдържание, означено като фалшиво от служителите, които проверяват фактите.