„43 сделки за 128 млн. евро е равносметката за придобивания през 2020 година", съобщи той, но посочи, че те не изчерпват целия сектор и напомни, че при повечето от тях инвеститорите са били най-много активни преди началото на коронавирусната пандемия.
Арнаудов напомни, че през миналата година бяха одобрени голяма част от фондовете за рисков капитал, които ще могат да инвестират в малки и средни компании, включително и в стартъпи.
Основателят на TechTrends е на мнение, че има основание за оптимизъм за 2021 г.
Сред новите инвеститори Арнаудов отбеляза Българския мецанин фонд, „Витоша венчър партнърс“, "Иновейшън Кепитъл" и други, като посочи, че част от тези фондове ще разпределят само европейско финансиране, а друга част имат и частни инвеститори.
Като едни от най-интересните сделки за миналата година основателят на TechTrends изброи привличането на 80 млн. долара финансиране на Hyperscience от Bessemer Venture Partners и други големи инвеститори; комплексната сделка, в която Paynetics, Phyre и Phos набраха близо 5 млн. евро; инвестиционната сделка за 4 млн. евро, която затвори стартъпът „Насекомо“.
Арнаудов прогнозира, че секторите на телемедицината и онлайн пазаруването ще са сред ключовите през 2021 г. с голям потенциал за развитие.
По отношение на привличането на големи инвестиции експертът отбеляза, че от съществена важност са потенциалните пазари и потребители на компанията и нейният бизнес модел.
Кои са най-добре представящите се технологични компании в България? Какви инвестиции бяха направени в технологичния сектор? На какъв етап се включват инвеститорите с финансиране на стартъпи? Какво гледат инвеститорите в бизнес модела на компаниите, за да я харесат?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.