fallback

Служители на Google правят пробив в Силициевата долина - създадоха профсъюз

Технологичната индустрия от години се съпротивлява на подобни обединения

18:31 | 04.01.21 г. 3

Над 200 служители на Google в Съединените щати са създали профсъюз, обявиха лидерите му в текст, публикуван в New York Times.

„Alphabet Workers Union” цели да гарантира, че служителите получават справедливи възнаграждения, без да се притесняват от злоупотреби, отмъщения или дискриминация, допълват профсъюзните ръководители.

Google е обект на критики от американския трудов регулатор, който обвини организацията, че незаконно е разпитвала няколко работници, които след това са били уволнени, защото са протестирали срещу политики на компанията и защото са се опитвали да се организират в профсъюз. Google твърди, че е уверена, че е действала законно.

„Надграждаме продължаващите с години усилия в Google за създаване на формална структура за работниците“, посочват синдикалните лидери и допълват, че до момента 226 служители са подписали профсъюзните карти с Communications Workers of America.

“Нашите служители имат защитени трудови права, които ние подкрепяме. Но както винаги, ще продължим да сме директно ангажирани с всички наши служители“, коментира Кара Силвърстейн, директор на отдел „Човешки ресурси“ в Google.

След години на нарастващ активизъм в една от най-големите компании в света, създаването на профсъюза е един от редките примери за подобно организиране на служителите в Силициевата долина, която като цяло е настроена негативно към синдикатите, допъла New York Times.

Създаването на профсъюзи е особено необичайно за технологичната индустрия, която отдавна се съпротивлява на усилията за организиране на работната сила. Промените в Google се случват след все по-ясни искания от страна на служителите за промени в политиките на компанията, свързани със заплащането, злоупотребите и етиката. Според изданието всичко това може да доведе до засилване на напрежението с лидерите на интернет гиганта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:01 | 11.09.22 г.
fallback