Технологичният гигант Alibaba Group Holding разполага с технология за лицево разпознаване, която може конкретно да отличава членовете на уйгурското малцинство в Китай, сочи доклад на IPVM, която прави проучвания на наблюденията в индустрията, предава Ройтерс.
Докладът се появява в момент, в който групи за защита на човешките права обвиняват Китай, че е принудил над 1 млн. мюсюлмански уйгури да влязат в трудови лагери, и разкриват имена на фирми, които подозират, че имат участие в това.
Китай многократно е отричал да принуждава някого да влиза в т.нар. центрове за професионално обучение, а също така твърди, че районът Синдзян е под заплаха от ислямистки бойци.
И все пак чувствителните теми карат китайските технологични фирми да са предпазливи. Те често се самоцензурират, за да избегнат недоволството на правителството, което стриктно контролира речта онлайн и което миналия месец публикува правила за следене на стрийминга на живо, които предстои да бъдат приети.
Базираната в Съединените щати IPVM публикува доклада си в сряда и заяви, че софтуерът има възможност да идентифицира уйгури. Въпросният софтуер се появява в услугата за модериране на съдържанието за уебсайтове Cloud Shield на Alibaba.
Китайският гигант описва Cloud Shield като система, която „открива и разпознава текст, снимки, видеа и гласове, съдържащи порнография, политика, насилствен тероризъм, реклами и спам, и осигурява проверка, маркиране, персонализирана конфигурация и други възможности“.
Архивиран запис на технологията показва, че тя може да изпълнява такива задачи като „проверка за очила“, „откриване на усмивка“, дали обектът е от етническа група и по-специално „дали е уйгур“.
Следователно, ако уйгур предава съдържание на живо в уебсайт, който работи с Cloud Shield, софтуерът може да засече дали потребителят е от тази етническа група и да отбележи видеото за разглеждане или премахване, твърди анализаторът на IPVM Чарлс Ролет.
Компанията твърди, че споменаването на уйгурите в софтуера е изчезнало малко преди публикуването на доклада, а Alibaba е казала, че тази функция се използва само в „тестова среда“. Alibaba не е коментирала въпроса пред Ройтерс.
По-рано този месец представители на американските власти изпратиха писма до Intel и Nvidia след появила се информация, че техни компютърни чипове са използвани за наблюдение на уйгури.
Наскоро пък IPVM разкри, че Huawei, заедно с една от най-големите китайски компании за изкуствен интелект Megvii, също е тествала система за лицево разпознаване, която може да бъде използвана за откриване на членове на малцинствената мюсюлманска група и за изпращане на сигнали за тях до властите.