Китайският президент Си Дзинпин лично е взел решението да се спре първичното публично предлагане на Ant Group, което се очертаваше да бъде най-голямото в света. Това се е случило, след като контролиращият акционер в компанията Джак Ма е вбесил държавните лидери, твърдят представители на китайските власти, запознати с въпроса и цитирани от Wall Street Journal.
Упрекът на Ма е бил кулминацията на годините напрегнати отношения между най-известния предприемач в Китай и правителството, притеснено от влиянието и бързия растеж на гиганта в дигиталните разплащания, контролиран от него.
Си, от своя страна, показва все по-малка толерантност към големите частни бизнеси, които трупат капитал и влияние, смятайки, че те оспорват както неговото управление, така и стабилността, която е особено желана от Комунистическата партия.
В реч на 24 октомври, преди гигантът във финансовите технологии да се насочи официално към борсата, Ма цитира думи на Си в рамките на изказване, в което висши държавни служители видяха опит за подобряване на собствения имидж и опетняване на имиджа на регулаторите, твърдят още източниците.
На събитието в Шанхай Ма, който е най-богатият човек в страната, цитира думите на Си: „Успехът не трябва да идва от мен“. Технологичният лидер заяви, че иска да помогне за решаването на финансовите проблеми на Китай чрез иновации. Ма откровено критикува все по-строгите финансови регулации като ограничаващи развитието на технологиите – част от дългогодишната битка между Ant и регулаторите.
Си, който е прочел правителствени доклади за речта, както и други лидери от страната са били много ядосани, твърди високопоставен източник, запознат с решението. Си е наредил на регулаторите да разследват и да спрат първичното публично предлагане, което доведе до поредица от събития за спирането на IPO-то на 3 ноември. Инвеститорите от цял свят вече се бяха ангажирали да платят над 34 млрд. долара за акции от Ant. Не е ясно дали Си или друг представител на властите е предложил спирането на листването.
Ant отказва да коментира, а Ма не бе открит за коментар. Информационната служба на Държавния съвет – китайският кабинет, не е отговорил на запитванията за коментар.
Откакто Си пое властта в края на 2012 г., правителството поде действия срещу част от най-големите частни конгломерати в държавата. Лидерът на Dalian Wanda Group Уан Дзиенлин, който някога беше най-богатият човек в Китай, и У Сяохуей от Anbang Insurance Group са сред изявените предприемачи, които се изправиха пред репресии от страна на правителството.
„Си не се интересува дали си стигнал до някой от тези списъци на богаташите, или не“, твърди представител на китайските власти. „Това, от което той се интересува, е дали след като станете богат, ще приведете интересите си в съответствие с държавните интереси", допълва той.