Канада предлага нови правила, които да принудят онлайн стрийминг услугите да заделят част от приходите си, за да финансират местно телевизионно и музикално съдържание. Това се случва в момент, в който правителството търси начини да накара глобалните дигитални играчи да имат по-голям принос към местната икономика, пише Wall Street Journal.
Ходът, разкрит от властите в страната, ще означава, че на стрийминг услуги като Netflix, Prime Video на Amazon, Disney+ и Spotify Technology ще им се наложи да отговарят на определени изисквания за канадско съдържание, като ще има повече програми, насочени към франкофонското и коренното население на страната.
Според най-новите финансови данни на канадския регулаторен орган в областта стрийминг услугите регистрират годишни приходи от около 5 млрд. канадски долара, което е еквивалентно на 3,77 млрд. щатски долара. Канада разглежда възможността за насочване на близо 1 млрд. канадски долара за създаването на местни сериали, филми и музика.
Всичко това е поредният пример как държавите се опитват да осигурят равни условия за своите индустрии и големите технологични компании, които не е задължително да са подчинени на местните закони, когато става въпрос за предоставяне на продукти, включително развлекателни такива, както и за плащане на данъци.
„Тук става дума за нашия културен суверенитет. Става въпрос за инвестиции и работни места. Става въпрос за справедливост“, коментира канадският министър на наследството Стивън Гилбо. „Ние искаме тези големи и богати компании да инвестират в канадски артисти по същия начин, по който канадските телевизионни оператори вече са задължени регулаторно“, посочи той.
Гибо твърди, че либералното правителство на Канада възнамерява да разгледа допълнителни въпроси, свързани с данъците на по-големите компании в технологичния сектор като Facebook и Google.
Дискусията за цифровия данък, подета от европейски страни като Франция, предизвика трансатлантически търкания и заплахи с мита от страна на Вашингтон върху европейски стоки и услуги за несправедливо нарочване на американски технологични компании.