САЩ наложиха ограничения на Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), което допълнително увеличава напрежението с Китай заради критичните индустрии, пише Bloomberg.
Сега американските фирми трябва да кандидатстват за лиценз за износ на определени продукти до най-големия производител на чипове в Китай, казва се в писмо от 25 септември, видяно от Bloomberg News. SMIC и нейните дъщерни дружества представляват „неприемлив риск от отклоняване към военна крайна употреба“, пише Бюрото по индустрия и сигурност.
SMIC не е включена в т.нар. списък на американските субекти, което означава, че ограниченията все още не са толкова строги, колкото наложените на китайската Huawei Technologies Co. САЩ заявиха, че обмислят по-сериозен „черен“ списък, който би повлиял на износа на повече компании.
„Военните правила за крайна употреба се прилагат само за подмножество от изброени дружества с американски произход. Правилата за списъците на субектите се прилагат за дружества с всякакъв произход от САЩ и някои с чуждестранен произход“, казва Кевин Улф, юрист по контрол на износа в Akin Gump и служител в търговския отдел на администрацията на Обама.
Решението за SMIC е компромис между Министерството на отбраната и търговията и умерените в администрацията на Тръмп, според запознат източник на Bloomberg.
SMIC не е получила официално известие за санкциите, няма връзка с китайските въоръжени сили и не произвежда стоки за военни крайни потребители или употреба, казва се в съобщение по имейл от базираната в Шанхай компания.
Ограниченията срещу SMIC внасят допълнително напрежение между двете най-мощни страни в света. САЩ и Китай се сблъскват заради търговията, интелектуалната собственост, пандемията и националната сигурност, включително новия закон за националната сигурност, който Пекин наложи на Хонконг.
Технологичната област става все по-спорна, тъй като Китай си поставя за цел да води света в определени сектори, отдавна доминирани от САЩ. Администрацията на Тръмп постави Huawei в черния списък, като попречи на гигантския доставчик на телекомуникации да купува компоненти от американски доставчици и притиска съюзниците си да последват примера.
До 50% от оборудването на SMIC идва от САЩ, според оценки на Jefferies, а компанията има пазарна стойност над 29 милиарда долара.
Сред клиентите на SMIC са американските производители на чипове Qualcomm Inc. и Broadcom Inc., според данни на Bloomberg. Акциите на китайската компания спаднаха с 23% за един ден по-рано този месец след доклад, че САЩ обмислят добавянето на фирмата в черния списък.