Илон Мъск, чиято компания Тesla Inc. беше голям бенефициент на държавни помощи по време на последната световна финансова криза, изглежда вече не е такъв привърженик на концепцията.
Ексцентричният главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX – която е изпълнител на договори с държавата, написа в петък в Twitter, че нов пакет от стимули не би бил „в най-добрия интерес за хората“.
Десетилетие преди Tesla да стане най-високо оценяваният автомобилопроизводител по пазарна капитализация, компанията оцеля Голямата рецесия „на косъм“ – по думите на самия Мъск, благодарение отчасти на федерален заем от 465 млн. долара за проектиране и изработка на електрически автомобили във Фремонт, Калифорния. По-късно компанията стана публична, върна си заема по-рано от предвиденото и сега е работодател на около 20 000 души само в района на Санфранциския залив.
Преди да получи своя заем, Мъск беше пределно ясен – без правителствена подкрепа компанията – тогава бутиков производител на спортни коли за по 109 000 долара, ще трябва да забави пускането на своя по-достъпен електрически седан.
„Не можем да се придвижим напред без голямо количество капитал“, каза в интервю от 2008 г. главният изпълнителен директор. „Ако не получим държавно финансиране, то тогава ще трябва да чакаме, докато капиталовият пазар не се възстанови, което може да е след година или две години“, допълни тогава той.
Днес акциите на компанията поскъпват с повече от 50% само този месец - добавяйки още към увеличението на цената им с повече от три пъти тази година. След поевтиняването от над 6% в петък книжата се търгуват при цена от 1417 долара.
В момента Конгресът на САЩ работи п нов пакет от стимули в помощ на американската икономика.