По линия на европейските фондове и приемането на многогодишната финансова рамка Европейският съюз (ЕС) ще отдели още 1 млрд. евро за развитие на изкуствен интелект в космическите изследвания. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Камен Илиев, директор на офиса за технологичен трансфер за аерокосмически технологии при БАН.
Илиев посочи, че 1 млрд. евро ще се насочат за разработването на пилотен проект за обработка на спътникови данни. Гостът коментира новината, че Министерство на икономиката със съдействието на София Тех Парк и Риск Спейс Трансфер – Офис за трансфер на технологии към Българската академия на науките (БАН), организира информационна сесия на тема „Международно сътрудничество в космическия сектор – за сигурен и устойчив свят”.
"Събитието e трето поредно от серия онлайн събития, посветени на космическа тематика през тази година и е част от изпълнението на проекта “Feasibility Space Study of Bulgaria” и оценява капацитета на индустрията за участие в Европейската космическа агенция. България е в чакалнята на тази агенция. Тя е независима организация, в която членуват 25 страни", разказа Илиев.
Той подчерта, че ЕС има предвидени още 16 милиарда евро за двете основни програми за космически изследвания.
"Космосът е единствената сфера, в която политическите конфронтации са елиминирани. Той е лакмусът за това доколко една страна е индустриално и технологично развита".
Важно е как се обработват спътниковите данни, смята Камен Илиев, тъй като това е от значение за наблюдението на климата, селското стопанство и транспорта.
Според госта трябва да се отчита и факторът национална сигурност. "ЕС създаде Главна дирекция "Космос и отбранителна индустрия" и спомогна най-важните сектори да започнат да интегрират космически изследвания", поясни Камен Илиев.
Целия разговор може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.