Модерната космическа надпревара става все по-ожесточена, а Европейският съюз (ЕС) е все по-наясно, че трябва да навакса, пише Engadget.
Еврокомисарят Тиери Брьотон заяви в интервю за Ройтерс, че Европейският съюз ускорява своите планове за работа в тази област във връзка с бързия напредък на частни компании като SpaceX, а и заради китайските успехи в областта.
Блокът измества разгръщането на своите навигационни сателити Galileo напред с три години до 2024 г. и за първи път ще използва бюджета си за поддръжка на ракети за многократна употреба и други нови технологии. Освен това ЕС подписва споразумение с Arianespace за 1 млрд. долара с цел да стимулира иновациите, включително ще предложи Европейския космически фонд за 1 млрд. евро и състезания, за да стимулира стартиращите компании.
Бретон се надява и за пускането на общоевропейска сателитна широколентова мрежа, както и система за избягване на сблъсъци със спътници и други елементи в орбита.
Може би има добра причина за бързането. ЕС настоява за независимост от космическите системи на други държави, а това ще бъде трудно постижимо с по-бавното изстрелване на ракети, които не могат да се ползват многократно.
Дали амбициите са възможни и постижими, това е друг въпрос. ЕС все още се бори с пандемията и няма гаранция, че космически полет би получил достатъчно голям бюджет, когато много други неща се нуждаят спешно от внимание.
В края на май американският технологичен гигант SpaceX под ръководството на Илон Мъск изпрати успешно двама астронавти на НАСА в Космоса, което даде начало на нова ера на корпоративни космически мисии.