Когато настъпва финансовата криза през 2008 г., Хелиана Велинова, която тогава прави първите си стъпки в работата на свободна практика, научава първия си урок като фриленсър – винаги да има финансов резерв, с който да може да оцелее при подобна ситуация.
„От 10 издания, за които работех, останах да работя само за едно, защото първото нещо, което хората правят в такива ситуации, е да режат външните автори и фриленсърите“, коментира тя в четвъртия епизод на технологичния подкаст „Update” на Bloomberg TV Bulgaria, който този път е посветен на дигиталното номадство.
По думите ѝ днес има „дежавю“, но при предходната криза всичко се е развивало по-бавно.
„Тогава работех за различни сайтове, пишех статии за страшно много места. Едно по едно започнаха да опадат. Тогава трябваше да се усетя, че нещо се случва“, допълва Велинова, подчертавайки, че и днес бизнесът има сходен подход в опитите си да се справи с кризата с Covid-19.
Според нея новият коронавирус накара много хора да работят от дистанция и помогна както на тях, така и на техните работодатели да осъзнаят, че 8-часовата работа в офис не е задължително най-ефективният модел.
„Доскоро много от работодателите просто нямаха доверие, че служителите им ще работят, докато са вкъщи“, посочва още Хелиана.
На въпрос дали тези предимства, които хората са открили в работата от разстояние, ще доведе до бум на фрилансърството в годните след кризата с Covid-19, тя посочва, че според нея в следващите една или две години хората ще търсят по-голяма сигурност.
„За мен тази криза, тази пандемия, показа, че ако имаш доверие на екипа си и правилно менажираш неговата работа, нещата могат да стават и онлайн без по никакъв начин да се загуби нищо от работния поток, от това, което трябва накрая да получиш като резултат“, категорична е тя.
Какво означава да си дигитален номад и кои са най-големите предимства и недостатъци на работата извън корпоративния офис чуйте в пълния запис на подкастa.