За първи път от 28 години обемът на вноса на технологичен хардуер в България надхвърля психологическата граница от 1 млрд. евро през 2019 г., достигайки 1,07 млрд. евро, съобщават от CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.
Ръст отчита и вносът на десктоп компютри, сървъри, преносими компютри, мултифункционални устройства, принтери, цифрови фотоапарати и монитори.
На фона на търговската война между Вашингтон и Пекин и резкия спад на продажбите на световния пазар на смартфони, вносът на мобилни телефони в България достига „изключителен“ ръст през 2019 г., а общият търговски оборот с тези устройства надвишава с лекота половин милиард евро. Според CBN българите са мобилни и са една от бързо развиващите се нации в ЕС в това отношение.
Спад бележи вносът на дискове и флаш памет, мултимедийни прожектори, части и аксесоари, токозахранващи устройства и базовите станции на мобилните оператори.
Силни резултати показва и износът на технологичен хардуер от България, който за изминалата година записва увеличение от 23% до 450,8 млн. евро.
Въпреки добрите резултати трудните дни през годината за бизнеса с хардуер тепърва предстоят.
След въвеждане на извънредното положение в страната, приходите от сравнително успешните 75 дни на първото тримесечие вероятно няма да стигнат, за да може индустрията да завърши с ръст, като в същото време се очертава спад през второто и третото тримесечие на годината.
От CBN Pannoff, Stoytcheff & Co посочват, че следващите 90 дни се очартеват като най-трудни и основният показател за оставане в бизнеса ще бъде управляването на процесите, свързани с паричния поток. Очакванията са за възстановяване през четвъртото тримесечие на 2020 г.