Американските технологични компании скоро ще трябва да започнат да отговарят на нови изисквания в Европейския съюз (ЕС), свързани с изкуствения интелект и споделянето на данни с по-малките конкуренти. Това се случва в момент, в който блокът иска да запази „технологичен суверенитет“ от Съединените щати и Китай, пише Wall Street Journal.
В сряда регулаторите в ЕС разкриха планове, които имат за цел да постави по-големи рестрикции на технологиите, ползващи машинно самообучение, в области, вариращи от камерите за публично наблюдение до скенерите за рак и самоуправляващите се коли.
Правилата, които трябва да бъдат описани до края на 2020 г., вероятно ще са базирани на това, което ЕС научи от антитръстовите случаи с Google и продължаващите разследвания на Amazon и Facebook: как тези платформи се предполага, че използват данни, за да потискат по-малките си конкуренти.
Една от разглежданите мерки е задължаването на платформите да споделят данни с по-малките си конкуренти, особено що се отнася до поведението на потребителите по отношение на продуктите, продавани от тези конкуренти. Говорителите на Amazon, Google и Facebook са отказали да коментират предложенията.
Браншовата група EdiMA, която представлява големи платформи като Google, Amazon и Facebook, приветства предложенията като „отправна точка“ и заяви, че ще се ангажира с работа с Европейската комисия, за да отговори на някои от споделените притеснения.
Правилата за отговорност по отношение на съдържанието, споделяно в онлайн платформите, също трябва да бъдат подготвени и да влязат в т.нар. Digital Services Act до края на тази година.
Повече новини за технологичните гиганти можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.