fallback

Българите използват интернет най-вече за разговори или видео връзка

Сред най-разпространените активности на потребителите са участието в социални мрежи, четенето на новинарски сайтове и търсенето на информация за стоки и услуги

16:24 | 29.01.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В България разговорите и видео връзката са най-често практикуваната дейност от интернет потребителите – 58% от българските потребители на мрежата са я ползвали за тази цел. Следва употребата на социалните мрежи (53%) и изпращането и получаването на незабавни съобщения (47%) (услуги тип Messenger, Skype, Viber). Това става ясно от анализ на Евростат за потребителското поведение в интернет за 2019 г. 

38% от потребителите на интернет в родината ни използват мрежата, за да търсят информация за стоки и услуги,  45% - за да четат новинарски сайтове, вестници и списания, 40% - за изпращане и получаване на имейли и 20% - за публикуване и разпространяване на съдържание, създадено от самите потребители.

Една трета от хората, използващи интернет в нашата страна, търсят здравна информация, 6 на сто продават стоки или услуги в мрежата, 7 на сто кандидатстват за работа и 9 на сто се възползват от услугата интернет банкиране.

30% от интернет потребителите у нас използват мрежата, за да слушат музика, 9% - за учебни активности, 6% - за достъп до учебни материали и 4% - за комуникация с преподаватели или ученици и достъп до учебни портали.

През 2019 г. 87% от хората на възраст между 16 и 74 години в Европейския съюз (ЕС) са използвали интернет поне веднъж в рамките на последните три месеца, като за България този дял е 68%. По този начин страната ни се нарежда на последно място в ЕС. 

Най-високо е ползването в Швеция - 98% от шведите са ползвали интернет поне веднъж в последните три месеца. Резултатите от проучването показват, че използването на интернет нараства бързо през годините. Делът на хората в ЕС, които го използват през 2007 г., възлиза на 57%, а през 2013 г. - на 75%. 

Като цяло в ЕС интернет се използва главно за изпращане и получаване на имейли (75%), за намиране на информация за стоки и услуги (68%), за незабавни съобщения (67%) и онлайн новини (63%). По-голямата част от хората в ЕС са използвали интернет за банкови услуги (58%), за социални мрежи (57%), за търсене на здравна информация (55%), за слушане на музика (53%), както и за телефонни или видео разговори (52%).

е1

Разбито по страни, най-много имейли са изпратени/получени в Дания (94%), а най-малко в България (40%). При търсенето на информация относно стоки и услуги първа е Холандия (89%), а последна - Румъния (33%). При незабавните съобщения първото място отново принадлежи на Холандия (89%), а последното - на Румъния (38%). Ползването на интернет за четене на новини, списания и вестници е най-популярно в Дания (82%) и най-слабо изразено в Румъния (40%).

Лидери при интернет банкирането са Дания, Холандия и Финландия с по 91%, като последна тук отново е Румъния (8%). По отношение на участията в социални мрежи първа е Дания (81%), а последни - Франция и Италия с по 41%.

При търсенето на информация, свързана със здравето, лидер е Финландия (76%), а в дъното на подреждането е България (30%). При слушането на музика през интернет първа е Финландия (76%), а последна - България (30%). При извършването на телефонни разговори и видео връзки посредством интернет първа позиция принадлежи на Кипър, а последна – на Португалия (40%).

е2

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:40 | 14.09.22 г.
fallback