fallback

WSJ: Служители на Huawei са помагали на африкански правителства да шпионират

От компанията отричат нейни служители да са били замесени в подобни случаи

15:49 | 15.08.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Служители на Huawei са помогнали на африкански правителства да шпионират политическите си опоненти, използвайки мрежови данни, за да следят тяхното местоположение и да прихващат криптирана комуникация и социални мрежи, пише Wall Street Journal след свое разследване.

Статията, която не включва доказателства, че директорите на Huawei в Китай са били наясно със случващото се в Африка, нито че са дали одобрението си за него, може да се превърне в ново оръжие за Съединените щати. Huawei отрича обвиненията, но САЩ продължават да са подозрителни към компанията. Американското министерство на правосъдието се занимава с два отделни случая от януари, които предполагат, че главният финансов директор на Huawei е заблудил банки и по този начин е позволил нарушаване на санкциите на САЩ срещу Иран, както и че китайският гигант е откраднал търговски тайни от T-Mobile.

Разследването на Wall Street Journal не е открило доказателства за шпионаж от страна на китайското правителство в Африка. Също така не е установило никакви специални функции в технологиите на Huawei, които да са позволили извършването на шпионажа.

Изданието пише за два отделни случая в Уганда и Замбия, за които WSJ е открил, че служители на Huawei са използвали технологиите ѝ, за да извършват шпионаж от страна на местните правителства в тези страни.

Техническите лица от Huawei, които са работили в полицейската централа в Уганда, са използвали зловредния софтуер Pegasus, създаден от израелската компания NSO Group, за да разчитат криптирани съобщения на рапъра, превърнал се в активист, Боби Уайн, първоначално писа вестникът. По-късно изданието поправи статията си, за да посочи, че става дума за ползването на подобен на Pegasus софтуер, създаден от неизвестна страна.

Киберекип, базиран в полицейската централа в Уганда, е поискал от техниците на Huawei да им помогнат, след като не е успял да получи достъп до криптирани съобщения, използвайки въпросния софтуер, коментират пред WSJ представители на властите по сигурността.

NSO Group категорично се възпротиви на идеята, че софтуерът ѝ Pegasus е бил използван по този начин, пише CNBC.

„Статията на WSJ не е вярна. Ние им казахме много ясно, когато ни попитаха. Не работим с Huawei изобщо. Изобщо не правим бизнес с Uganda. И само NSO продава Pegasus – никой друг“, коментират от компанията.

В изявление пред CNBC говорител на Huawei коментира, че фирмата „никога не е била ангажирана с хакерски дейности“.

Китайският гигант категорично отрече написаното за бизнес операциите му в Алжир, Уганда и Замбия и определи обвиненията като „неоснователни“ и „неверни“.

„Нашето вътрешно разследване ясно показва, че Huawei и нейните служители никога не са били ангажирани с нито една от дейностите, в които са обвинени“, посочва компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:09 | 13.09.22 г.
fallback