Водещият адвокат на групата от доставчици на Apple, която търси поне 9 млрд. долара за нанесени щети от Qualcomm, заяви тази неделя, че доставчиците не водят преговори за постигане на споразумение с производителя на мобилни чипове, предава Ройтерс.
Конфликтът е само част от по-голямата битка между регулаторите, Apple и Qualcomm, която доставя модемни чипове, които помагат на смартфоните да се свързват с безжични мрежи.
Миналата седмица Qualcomm си осигури предварителна победа в патентен спор в Китай, където беше забаранена продажбата на някои модели iPhone. По-късно Apple заяви, че е вярвала, че изпълнява всички изисквания, но ще промени своя софтуер, "за да адресира всяко възможно притеснение" около това дали изпълнява правилата.
Qualcomm се сблъска обаче с още предизвикателства във връзка с антитърстовите дела срещу нея от страна на Федералната комисия по търговия в САЩ, когато един от съдиите заяви, че компанията няма да може да спомене, че Apple е сменила чиповете на Qualcomm за конкурентните на Intel, когато делото отиде в съда през следващия месец.
Представители на Qualcomm не са отговорили веднага на запитването за коментар извън обичайните работни часове.
Групата от поддоставчици, която включва Foxconn, чието официално наименование е Hon Hai Precision Industry, Pegatron, Wistron и Compal Electronics, беше въвлечена в спора между Apple и Qualcomm миналата година.
Във веригата от доставки на електроника доставчиците купуват чипове от Qualcomm и плащат отчисления, когато правят смартфони, а след това са реимбурсирани от компании като Apple. Qualcomm миналата година съди групата, обвинявайки я, че е спряла да плаща отчисленията, свързани с продуктите на Apple, а компанията от Купертино реши да ги защити.
От този момент насам доставчиците отправиха свои обвинения срещу Qualcomm, посочвайки, че практиките на базираната в Сан Диего компания да таксува пари за чипове, но след това да взима дял и от коригираната цена за продажба на мобилни телефони като патентно отчисление представлява антиконкурентна бизнес практика.
Групата настоява да ѝ се платят 9 млрд. долара за щетите, нанесени от Qualcomm за отчисления, които тя твърди, че не са били законни. Сумата може да се утрои, ако производителите постигнат успех с твърденията за антитръстовите практики.