Подготвя се нова процедура по ОП ”Инвестиции и конкурентоспособност“, насочена изцяло към стартъпи, чиято обща стойност е около 35 млн. евро.
Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев при откриването на първото в България изложение за стартиращи иновативни компании Sofia Startup Expo 2018, цитиран от Министерството на икономиката.
„Извървяхме дълъг път за сравнително кратко време и днес категорично можем да кажем, че в България вече има стартъп общност и развиваща се стартъп екосистема. Днешното събитие е поредно доказателство за това“, каза при откриването на форума той.
Според Манолев ще има нови възможности за финансиране на стъртъпи и припомни, че особено внимание заслужава Фондът за ускоряване и начално инвестиране с бюджет от 51,3 млн. евро.
“Съвместно с Фонда на фондовете се структурира Фонд за технологичен трансфер, за който са заделени 30 млн. евро. Чрез него ще бъде възможно финансирането дори само на изследователски концепции, разработени в университети и подпомагането на развитието им до етап бизнес концепция. Подобен инструмент до момента не е създаван в Централна и Източна Европа", посочи зам.-министърът.
По думите му възможности за финансиране ще има и по инициативата JEREMIE, като вече е избран нов фонд мениджър за финансиране в компании в ранен етап на своето развитие – BrightCap.”
Манолев обясни, че неговият портфейл е 25 млн. евро, като 3 млн. евро ще бъдат насочени към стартиращи предприятия. Очаква СЕ инвестиционната програма да започне през третото тримесечие на тази година.
35 фирми-изложители, седем финансиращи институции, 20 лектори, десет стартъпа, превърнали се вече в успешен бизнес, 12 лидери, предприемачи, бизнес ангели и визионери участват в Sofia Startup Expo 2018, съобщиха организаторите на събитието, което се провежда днес и утре в Иновационен форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк.
В експозицията са представени широка гама от нови технологии, модерни услуги и продукти в различни категории, включително и допълнително познание за IoT - интернет на нещата, и иновации.
Посетителите могат да видят устройство, което лесно се поставя на всеки тип очила и дава възможност на слепите и хората със затруднено виждане да се справят сами с дневните си активности. С него те могат да четат, да разпознават лица, банкноти, продукти и др.
Компания, която разработва безпилотни автомобили, показва „трето око“, което помага на шофьора да предотврати инциденти. Системата предупреждава за опасност от катастрофа с автомобил, блъскане на пешеходец и или колоездач.
На изложението е представена система за управление и регулирате цялостната екосистема в дома или офиса, медицински софтуер за иновативно управление на медицинските кабинети/апаратура и обслужването на пациенти, както и платформа за образователни игри за деца в начална училищна възраст, която развива техните социални умения в конкурентна среда.
Сред прототипите и експонатите са още уеб базирани или мобилни приложения за експортни компании, за контрол на достъпа, одити и онлайн канали за продажба, система за енергиен мониторинг, която следи енергопотреблението в реално време и позволява намаляване на разхода.
Представени са стартъпи за създаване на нова визуална реалност, артистичен и събитиен мениджмънт, креативни пространства, културни стартъпи и др.