Книжата на MoneyGram записаха спад на стойността си, след като американското правителство не одобри сливането ѝ със звеното Ant Financial на Alibaba, което е контролирано от основателя на китайския гигант Джак Ма, пише CNBC.
Ant Financial ще плати 30 млн. долара такса за отказване от сделката, в рамките на която изразява съгласие да купи MoneyGram за 18 долара на акция. Книжата на MoneyGram се търгуваха на цена от около 12 долара във вторник, т.е. с близо 9% надолу.
„Геополитическата обстановка се промени значително откакто първо обявихме предложената трансакция с Ant Financial преди близо година“, коментира главният изпълнителен директор на MoneyGram Алекс Холмс. „Въпреки, че дадохме всичко от себе си, за да работим съвместно с американското правителство, сега стана ясно, че то няма да одобри това сливане“, допълва той.
Вместо това Alibaba и MoneyGram ще формират „нова стратегическа бизнес кооперация“, за да разширят услугите си за дигитални разплащания в международен план.
„Утвърждаването на това ново стратегическо партньорство с MoneyGram ще донесе партньор с глобални възможности в нашата екосистема“, коментира Дъг Фигин, президент на Ant Financial International. “Въпреки че Ant Financial няма да има директна връзка чрез собственост с MoneyGram, нямаме търпение да работим заедно с екипа на MoneyGram, за да направим нашата платформа още по-достъпна“, казва той.
Това е голям удар за китайския гигант в електронната търговия, който има глобални амбиции, но се сблъсква с тежката ръка на американското правителство по отношение на търговията с Китай. Очаква се този месец президентът на САЩ Доналд Тръмп да наложи по-сериозни наказания на компаниите, които зависят от търговията с Китай, пише Washington Post.
Ant Financial е известна с доминантната онлайн разплащателна услуга Alipay, която наподобява PayPal. Тя беше част от Alibaba, но се отдели от нея, когато Alibaba стана публична през 2014 г. Самата Ant Financial е смятана за един от топ кандидатите за първично публично предлагане, макар че се твърди, че през октомври 2017 г. компанията е решила да изчака с осъществяването на този план, докато разширява инвестициите си в стартъпи.
MoneyGram е втората по големина компания в света за трансфер на пари. Тя има дълга история на работа с мултинационални парични трансфери – още от 40-те години на миналия век.