В Google на жени се падат едва 20 на сто от технологичните позиции. Американското министерство на труда пък разследва подозренията, че концернът плаща систематично по-ниски заплати на жените, отколкото на мъжете. А редица жени описват културата на Силициевата долина, където би трябвало да се изобретяват технологиите на утрешния ден, като сексистка в основата си. Оплаквания на служителки за сексуален тормоз се покриват редовно, както се случва при Uber. Така изглежда технологичният бранш през 2017 г. И в тази трудна за жените ситуация внезапно се появява съобщението за текст на разработчик на Google в САЩ, който също счита, че браншът му е изправен пред проблеми. Причината за загрижеността според него са именно хилавите усилия на концерните да назначат повече жени и представители на малцинствата на технологични позиции. Още по-лоша е обосновката на автора: В писмото авторът обяснява доминацията на мъжете в технологичния бранш с биологични предимства на силния пол. А опитът за компенсиране на този факт се отразявал много лошо на индустрията. Мъжете разполагали със „свръхестествени сили", които ги правели по-добри програмисти, вярва авторът. Жените често не били достатъчно устойчиви за заемането на високи постове, което авторът описва с термина "невротизъм". „Ние трябва да престанем да вярваме, че пропастта между половете предполага сексизъм". Текстът предизвика толкова сериозен спор, че главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай трябваше да прекъсне отпуската си и да осъди спорното писмо, изпратено от един от инженерите на компанията, пише CNN.
По-рано днес Ройтерс и Bloomberg писаха, че инженерът е бил уволнен, позовавайки се на имейли, които са получили от него. Говорителят на Google отказва да коментира слуховете.
В имейл, изпратен до служителите в понеделник, Пичай пише, че части от писмото са преминали границата, включвайки „обидни полови стереотипи“ на работното място.
"Нашата работа е да са създаваме чудесни продукти за потребителите, които искат да променят живота си“, пише той в имейла, получен от CNN. “Да предположим, че група от нашите колеги има характеристики, които я правят по-малко годна за тази работа, е обидно и не е ОК“.
Пичай посочва, че е прекъснал семейната си ваканция, за да се върне в офиса.
"Очевидно има много повече за обсъждане като група“, твърди той. „Включително как създаваме една по-приобщаваща среда за всички“.
Реакциите към писмото на инженера от страна на служителите на Google не закъсняха, като преобладават раздразнението и недоволството. Някои служители са използвали вътрешна група за дискусии, за да призоват инженерът, който е написал текста, да бъде уволнен, твърди източник от Google. Други са подкрепили правото на служителя да изразява мнението си, макар че те не приемат позицията му.
Google се гордее с това, че предлага среда, насърчаваща отвореността и разнообразието от опции. Но Пичай коментира, че части от писмото нарушават кодекса на компанията, който изисква „всеки служител на Google да прави всичко по силите си, за да създаде култура на работното място, която е свободна от обиди, тормоз, заплахи и дискриминация“.
Източник от компанията коментира, че когато служител наруши този кодекс, най-често резултатът е уволнение.
Пичай коментира още, че има служители на Google, които поставят под въпрос дали могат спокойно да изразяват мнението си, особено онези, които могат да се окажат малцинство.
„Те също се чувстват заплашени и това също не е ОК“, посочва той. „Хората трябва да се чувстват свободни да изразяват несъгласието си“.