Сигналите за нарушения в интернет стават все повече и повече. Само през февруари тази година са подадени повече от 230 сигнала, а засегнатите IP адреси са 5100. Това съобщиха от създадената наскоро Държавна агенция "Електронно управление".
Данните се съдържат в редовния месечен бюлетин на Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност /CERT България/.
Съществен ръст се наблюдава при атаките от типа "отказ от услуга" (DdoS). Те са 64 на сто от всички инциденти в интернет, или с 20 на сто повече от същия тип атаки от предходния месец.
Атака за отказ на услуга е опит даден ресурс, предоставян от компютър, да бъде направен недостъпен за целевите му потребители. Атаката може да бъде чрез изтощаване на ресурси или чрез възползване от грешка в софтуера на компютъра-жертва. Най-често биват атакувани популярни уеб сървъри, като целта е те да станат недостъпни от интернет.
На второ място са атаките със зловреден софтуер (14 процента) и тези, свързани с фишинг сайтове (12 на сто).
Зловредният софтуер обикновено се инсталира в компютъра без знанието и одобрението на потребителя, като използва пропуски в сигурността.
Фишинг атаките пък целят да подмамят хората да предоставят важна лична информация, най-често подробности по кредитни карти и банкови сметки.
През февруари CERT България е отправила на сайта си (www.govcert.bg) десет предупреждения за нови ъпдейти, които отстраняват уязвимости в продукти на Apple, Adobe, Cisco, HPE, ISC, OpenSSL, WordPress, VMware.
Експертите на Центъра напомнят, че една от основните превантивни мерки срещу атаки и инциденти в мрежовата и информационна сигурност е своевременното прилагане на ъпдейти, отстраняващи уязвимости в сигурността.