Tesla прави най-големия си залог до момента: огромен завод в пустинята в Невада, струващ 5 млрд. долара, който ще увеличи почти двойно производството на литиево-йонни батерии, пише Bloomberg.
Tesla откри официално своята Gigafactory във вторник, малко повече от две години след старта на строежа ѝ. Фабриката е готова на 14%, но когато бъде завършена, ще бъде с площ от 10 млн. кв. фута (929 030 кв. метра). Това означава, че ще бъде една от най-големите сгради в света.
Заводът е от ключово значение за бъдещето на базираната в Пало Алто, Калифорния, Tesla. 13-годишната компания за електромобили, която никога не е генерирала годишна печалба, иска да се превърне от производител в нишови луксозни автомобили в такъв за достъпни коли, пикапи и дори камиони с полуремаркета. Освен това управлява Tesla Powerwall, бизнесът с батерии за съхранение на соларна енергия за домове и компании.
Компанията твърди, че произвеждането на собствени литиево-йонни батерии в обемите, които Gigafactory ще позволи, ще намали разходите ѝ за батерии с повече от една трета до 2018 г. Главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск заяви, че заводът ще наеме 10 хил. души през следващите три до четири години.
Възможно най-скоро Tesla ще се нуждае от батерии за четвъртата си кола, седанът Model 3, чиито продажби трябва да започнат в края на следващата година. При начална цена от около 35 хил. долара Model 3 ще бъде най-евтиното превозно средство на Tesla, отчасти заради свиването на разходите за батерията.
Батериите на сегашните коли на Tesla – Model S и Model X SUV, се произвеждат в Япония.
Tesla представи Model 3 в края на март. В рамките на седмица повече от 325 хил. души платиха по 1000 долара депозит, за да се сдобият с колата на по-късен етап. След като разбра какво е търсенето, Tesla разгърна плановете за производството. Сега компанията твърди, че до 2018 г. ще произвежда по 500 хил. превозни средства годишно – две години по-рано от предварително предвиденото.
За да изпълни тази цел, строежът на Gigafactory тече с бясна скорост. Вътре в завода партньорът на Tesla – Panasonic, който инвестира 1,6 млрд. долара в проекта, инсталира машини в стаи с контролирана влажност на въздуха. Въпросните инсталации ще започнат да произвеждат батерийни клетки още преди края на тази година.
Освен това Panasonic доставя клетки от Япония за бизнеса на Powerwall, който оперира в една от частите на фабриката. Мъск твърди, че именно Powerwall първоначално ще е отговорна за една трета от продукцията на Gigafactory, но в крайна сметка може разшири дейността си и да прави половината от нея.
Отвън близо 1000 работници полагат основите за разширяването на фабриката, копаят основи и поставят стоманените конструкции. До второто тримесечие на 2017 г. ще бъдат завършени 31% от завода.
преди 8 години Пустиняци! Ще ми правят завод в пустинята. И къде ще намерят 10 000 пустиняка да работят там? отговор Сигнализирай за неуместен коментар