Гуен Стефани и Бруно Марс се присъединиха към над 1000 музикални изпълнители в писмо, които призовават европейските регулатори да променят законите за авторското право, благодарение на които YouTube печели от тяхната музика без да ги компенсира правилно, пише Bloomberg.
В писмо до председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, изпълнителите се оплакват за несъответствие между това колко души слушат музика във видео сайта на Google и колко пари се плащат на носителите на права.
"Призоваваме ви веднага да предприемете действия за създаването на лоялна конкурентна среда за хората на изкуството и носителите на права“, гласи призивът в писмото.
Тейлър Суифт и Пол Макартни подписаха подобна петиция по-рано този месец, с която призовават Конгреса в САЩ да промени закона за авторското право. Звукозаписната индустрия събира изпълнители, които да ѝ помогнат да се бори с YouTube идеята, че може да обедини много хора и да окаже по-голям натиск върху видео сайта. Трите основни звукозаписни компании са в процес на договаряне на нови дългосрочни сделки с YouTube.
В действителност изпълнителите искат регулаторите да променят разпоредбите, които не държат YouTube отговорна в случаите, в които потребителите качват съдържание, за което нямат авторски права.
Интернет услугите отхвърлят всички тези твърдения, посочвайки, че инструменти като Content ID на YouTube засичат материалите, които са в нарушение на правилата. От своя страна YouTube Заяви, че е платила повече от 3 млрд. долара на носителите на авторски права.
„YouTube работи заедно с музикалната индустрия за изплащането на повече средства на изпълнителите отвъд 3-те млрд. долара, които им е платила до момента“, обяви компанията. „По-големите звукозаписни компании и издатели имат лицензионни споразумения с YouTube”.