fallback

Apple трябва да плати 532,9 млн. долара по патентно дело

Чрез iTunes концернът е нарушил три патента на малка фирма от Тексас

10:16 | 25.02.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Apple трябва да плати 532,9 млн. долара, след като федералният съд в Далас реши, че софтуерът на компанията iTunes е използвал патентовани изобретения на компания от Тексас, без да поиска разрешение за това, предава Bloomberg.

Основаната през 2001 г. Smartflash твърди, че Apple е нарушила три от нейните патенти, поради което тексаската компания иска обезщетение в размер на 852 млн. долара, докато Apple твърди, че би платила само 4,5 млн. долара.

Федералното жури в Тайлър, Тексас, където е базирана Smartflash, отхвърли във вторник аргументите на Apple, че не е използвала изобретенията и че патентите са невалидни.

Спорът е свързан с управлението на права и изобретения за съхранението на данни. Smartflash твърди, че iTunes е използвала нейни изобретения в приложения като Coin Dozer и 4 Pics 1 Movie. Apple обяви, че ще обжалва решението на съда.

„Smartflash не произвежда нищо, няма служители, не създава работни места, няма никакво присъствие в САЩ и експлоатира нашата патентна система, за да иска да печели от технологии, изобретени от Apple”, заяви говорителят на Apple Кристин Хюет. „Отказваме да платим на тази компания за идеите, в които наши служители са вложили години иновации и за съжаление не ни остана друг избор,  освен да се борим по съдебен ред“.

Game Circus и друг разработчик на игри – KingIsle Entertainment, която прави заглавия като Wizard 101 и Grub Guardian, също са обвиняеми по делото, но късно миналата година са били изключени от него.

Smartflash искаше първоначално 852 млн. долара и твърди, че има право на процент от продажбите на устройствата на Apple, включително на iPhone, iPad и Mac, които са използвани за достъп до iTunes. Фирмата посочва, че Apple умишлено е нарушила патентите.

"Apple не зачита изобретенията на Smartflash”, заяви пред съда адвокатът на компанията от Тексас Джон Уорд.

Базираната в Купертино, Калифорния, компания атакува всеки аспект на случая. Apple заяви, че патентите са невалидни и не са били нарушени. По думите ѝ Smartflash не е имала пълен контрол над патентите и е чакала прекалено дълго, за да заведе делото. Също така Apple твърди, че исканите от Smartflash средства за обезщетение са „прекалено високи и недопустими“. 

 

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:06 | 08.09.22 г.
fallback