fallback

Пиршеството на чуждестранните купувачи в Австралия продължава

Обемът на сливанията и придобиванията на Зеления континент достигна най-високото си ниво от 2007 г.

10:42 | 15.08.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Пиршеството на чуждестранните купувачи в Австралия продължава, като дава сериозна заявка да изпрати обема на сделките през тази година до най-високото ниво от 2007 г. насам.

Сделките на отвъдморските купувачи на Зеления континент удариха рекордните 40 млрд. щатски долара през последното тримесечие. Те включват David Jones Ltd – най-старият универсален магазин в Австралия, и имотното дружество Australand Property Group. Позитивните движения на пазара продължиха с продажбата на Roc Oil Со, а на прицел сега са търговецът Myer Holdings Ltd и компанията за безалкохолни напитки Coca-Cola Amatil Ltd.

Купувачите, от Китай до Сингапур и Южна Африка, наддават за австралийски активи на фона на очакванията, че една от най-бързо развиващите се страни ще постигне 23-тата си последователна година на икономически растеж. Това изпрати интересът от външните купувачи на най-високото му ниво от последните седем години.

"Виждаме повече сделки в момента, отколкото имаме през последните няколко години", каза Гари Никълсън, експерт от Ernst & Young в Мелбърн. "Чуждестранните инвеститори разглеждат страната като сигурно място за инвестиции", допълни той пред Bloomberg.

Чуждестранните купувачи ca придобили австралийски компании в 149 сделки през второто тримесечие на 2014 г. според данните на информационната агенция.

През този месец китайската Fosun International Ltd се съгласи да закупи Roc Oil за 442 млн. долара. Ден по-късно южноафриканската Woolworths Holdings Ltd приключи обявената през април покупка на David Jones за 2,15 млрд. долара.

През миналата седмица базирания в Сингапур Frasers Centrepoint Ltd пое контрола над Australand and Cheung Kong Group и спечели и наддаването за австралийската газова компания Envestra Ltd.

"Когато вътрешните пазари на тези чуждестранни компании се справят добре, това е вероятно да им придаде допълнителна увереност да инвестират на други места, включително Австралия", заяви Антъни Суитман от UBS AG.

"Австралия примамва купувачите, въпреки че нейните активи са по-скъпи от тези в други пазари", каза от своя страна Дейвид Ууд, ръководител на звеното за инвестиционно банкиране за Австралия в Bank of America Corp.

"Не бих казал, австралийските компании са особено евтини в световен мащаб, но тук говорим за качеството", допълни той. Според него развитите пазари "са много привлекателни места за компаниите, които искат да харчат".

Повече за пазара на сливания и придобивания може да видите в разговора на Димитър Вучев с Бойчо Попов от Investor.bg в предаването InvestOr?, което се излъчва всеки петък от 18 часа по Bulgaria On Air!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:01 | 30.08.22 г.
fallback