Докато в България все още анализираме как да бъде въведено електронното здравеопазване, ЕК вече се изправя пред ново предизвикателство – mHealth или мобилното здравеопазване. От комисията стартираха обществени консултации как използването на мобилните телефони, таблети и различните други безжични устройства могат да помогна за укрепването на здравето и благополучието на европейските граждани.
От ЕК обясняват в своето съобщение, че вече са разработени около 100 хил. мобилни приложения, насочени към здравето на хората. Те работят на различни платформи. Някои от тях измерват жизнени функции като пулс или кръвно налягане, други се отнасят до контролиране на медицински устройства или напомнят за взимането на ежедневните лекарства.
Съществуват и множество приложения, даващи препоръки за подобряване на общото здравословно състояние – диети и спортна активност.
До 2017 година очакванията са, че 3,4 млрд. души по света ще притежават смартфон. Според оценките на Брюксел това означава, че ако потенциалът на mHealth се разгърне дотогава, ще могат да бъдат спестени 99 млрд. евро от разходите за здравеопазване в ЕС.
Разбира се, широкото навлизане на мобилните приложения в здравеопазването повдига и някои опасения, като например за сигурността на данните и липсващата съвместимост между отделните приложения.
За да бъдат изгладени несъвършенствата от ЕК призовава потребителските организации и здравните експерти в общността, както и ИТ-експерти и разработчици на приложения, да дадат своите препоръки за решаване на проблемите. Крайният срок е 3 юли 2014 година.
mHealth ще е част от платформата за електронното здравеопазване на ЕС. Това е многообещаваща сфера, която по-скоро ще допълни, а няма да замести традиционните начини за предоставяне на здравни услуги, посочват още от ЕК.