Китайското правителство напредва със своя петгодишен план за налагане на софтуер с отворен код и развитието на съответната екосистема.
CSIP (China Software and Integrated Chip Promotions Centre) към Министерството на промишлеността и информационните технологии е представил нова референтна архитектура за национална операционна система, която използва за основа Ubuntu от Canonical, предава News.com.
CSIP, Canonical и Националният университет за отбранителни технологии (NUDT) са сформирали лаборатория за иновации с отворен код (CCN Open Source Innovation Joint Lab), която ще разработва ускорено локализирани версии на Ubuntu за настолни компютри и облака.
Очаква се първите версии за настолни устройства с функции, специфични за китайския пазар (китайски графически знаци, специфични функции за календара и др.), да бъдат публикувани още през април, следвани от версии за сървъри, за облачни услуги, таблети и смартфони.
В бъдеще се очаква системата да бъде интегрирана с картографската услуга на Baidu и платформата за електронна търговия Taobao, както и със система за разплащания с китайски банки. Предвиден е също достъп в реално време до информация за движение на влакове и самолети. Също така вградени ще са любимите в Китай музикални услуги.
Китайското правителство публикува още през 2007 г. Kylin OS, която се базира на Mach и FreeBSD и явно, като сравнително сигурна операционна система, е предназначена за правителствените организации. Ubuntu Kylin е насочена към широкия потребителски пазар. Според BBC проектът се разглежда като опит на Китай да защити своя ИТ сектор от западния софтуер в полза на домашните алтернативи.