fallback

Кметът на Лондон: Изберете ни пред пицариите на Силициевата долина

Борис Джонсън обаче признава, че разходите за водене на бизнес в града са доста по-високи, и настоява за понижаване на данъчното облагане за физическите лица

15:20 | 12.02.13 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Борис Джонсън. Снимка: Ройтерс

Кметът на Лондон Борис Джонсън твърди, че градът, който той ръководи, е много по-привлекателен от Силициевата долина като база за технологичните компании.

„Не мога да разбера защо качеството на живот на тези млади, блестящи умове да е толкова по-високо. Има много неща от типа на заведения за понички и пици, на мен обаче ми изглежда като навсякъде другаде“, заяви Джонсън пред CNBC след посещение в Силициевата долина. “Мисля, че Лондон е доста очевидно по-привлекателен като място за живеене. Той притежава пулс, има най-забележителната култура, развиваща се в района на Шордич“, добави той, визирайки квартал в източната част на града.

Според Джонсън районът с технологични паркове в Лондон, познат под името Silicon Roundabou, е разкрил 40 000 нови работни места за последните 4 години. Технологичният клъстър в източната част на града е база за компании като Google, Intel и Amazon.

Размерът на технологичната индустрия в Лондон обаче остава незначителен спрямо този на финансовият сектор, който въпреки мащабното си свиване през последните години осигурява работа за 320 000 души.

Джонсън смята, че Европа изостава значително от САЩ в създаването на подходяща среда за процъфтяване на технологичните компании и според него политиците трябва да подкрепят инвестициите в сектора и да окуражат компаниите да листнат акциите си на борсата в Лондон.

„Една от загадките на живота бе защо в Америка има такива гигантски технологични концерни, които се разраснаха  през последните 20-30 години, а Европа никога не създаде предприятия от подобен мащаб, и ние се опитваме да отговорим на тази главоблъсканица днес“, подчерта кметът на Лондон.

Той призна, че цената за водене на бизнес в града е твърде висока. „Има високи разходи извън заплащането, с които бизнесът се сблъсква в целия Европейски съюз, а това е един от проблемите, пред които сме изправени и очевидно се опитваме да се захванем с него“, изтъкна Джонсън.

„Мисля, че това е една от причините Дейвид Камерън да се опитва да измъкне Британия от социалните ангажименти в Европейския съюз. Голяма част от изискванията са твърде строги и затрудняват наемането на хора и се налага да бъде постигната съответна гъвкавост на пазара на труда“, подчерта той.

По думите му време е да бъдат разгледани нивата на данъчно облагане на физическите лица във Великобритания, тъй като са по-високи от тези в ключови нейни конкуренти. „Бих искал да стана свидетел на понижаването им и много се надявам, че в бюджета след март ще бъдат заложени по-ниски числа“, отбеляза кметът на Лондон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:56 | 12.09.22 г.
fallback