Прощалният брой на икономическия всекидневник Financial Times Deutschland излезе с черна първа страница, на която бе изписано: "Endlich schwarz" ("Най-после на черно"), което по ирония в превод означава "Най-после на печалба".
Вестникът, който така и никога не излезе на печалба, но бе оценяван високо през 12-годишното си съществуване за качествената журналистика, бе пропуснал и някои букви от заглавието си.
И така от Financial Times Deutschland бяха останали само буквите Final Times Deutschland.
От екипа на изданието написаха следното до своите читатели, акционери и рекламодатели:
"Извинявайте, скъпи акционери, че изгорихме толкова много милиони. Извинявайте, скъпи рекламодатели, че толкова критично отразявахме вашите компании. Извинявайте, скъпи пресаташета, че толкова често не следвахме вашите формулировки. Извинявайте, скъпи политици, че толкова малко ви вярвахме. Извинявайте, скъпи колеги, че ви накарахме да работите толкова нощи и уикенди. Извинявайте, скъпи читатели, че това сега са последните редове от Financial Times Deutschland. Съжаляваме. Извиняваме се безусловно. Но - ако можем да започнем отначало, ще направим всичко по абсолютно същия начин."
Собственикът - издателската къща Gruner+Jahr - обяви на 23 ноември, че последният брой на губещия вестник, чийто тираж бе около 100 000, ще излезе днес, 7 декември. И допълни, че вероятно ще бъдат закрити над 300 места.
Електронното издание на вестника също ще бъде спряно, според официалното съобщение на издателската къща, направено в края наминалия месец.
Закриването слага край на 12-годишната история на вестника, който първоначално бе германско подразделение на лондонския Financial Times, припомня ДПА.
“FTD бе един от най-амбициозните журналистически проекти на миналото десетилетие", заяви Юлия Йекел, ръководеща германския бизнес на Gruner+Jahr.
"Това е краят на важен етап от историята на германската издателска индустрия", коментира тя.
По думите й вестникът не е бил на печалба, откакто е създаден през 2000 година и затова няма надежден начин издаването му да продължи.
Най-напред изданието бе пуснато като смесено дружество между Gruner+Jahr и Pearson, които са собственици на британския Financial Times. През 2008 година германците изкупуват 50-те процента на Pearson.