Пет нелоялни практики на български телеком забрани Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те се отнасят до сключването на договор от разстояние, става ясно от официалното съобщение на институцията.
Компанията, чието име не се обявява, е считала за сключен договор от разстояние, т.е при разговор по телефона между неин служител и клиента, въпреки че реално съгласие не е било давано. При отправяне на жалба и изискване на запис от разговора от компанията са прекратявали договора с обяснението, че е била станала техническа грешка.
Но реално прекратяването на договора и връщането на дължими суми, произтичащи от нелоялно сключеното споразумение между двете страни, се прави едва след намесата на комисията.
Друга нелоялна практика на тази компания се оказва и изпращане на предложения за продължаване на договорни условия с хора от третата възраст. В случая операторите се възползват от уязвимостта на тези хора – възможно е те да не са получили достатъчно информация за предлагания договор, отбелязват от КЗП.
От жалбите на потребителите до комисията става ясно още, че има случаи, в които от телекома не дават достатъчно информация при сключването на договор от разстояние – сред тях например е липсата на конкретен отговор относно срока за отказ от сключен от разстояние договор за телефонна услуга. Клиентите не са уведомявани, че разговорът реално представлява договор за продажба от разстояние, а остават с впечатлението, че при получаване на документите в писмен вид ще се счита за датата за сключване на договорните отношения.
КЗП окачествява тези действия като "подвеждане" на потребителя с действия, които се квалифицират като професионална некомпетентност и предоставяне на непълна и заблуждаваща информация относно срока за отказ от сключен от разстояние договор за телефонна услуга.
Още едно действие при сключване на договор от разстояние на същия телеком е нелоялна търговска практика, според проверката на комисията. Става въпрос за доставката на писмените документи, свързани със сключването на договора. Те се изпращат по куриер, който при посещението си оставя стикер или съобщение на вратата на клиента. Без всъщност да е регламентирано мястото на поставянето на въпросния стикер, това посещение се смята за изпълнено задължение за предоставяне на писмена информация.