fallback

Омбудсманът: Мобилните оператори не са съвсем коректни към потребителите

Зачестяват случаите, в които се търсят задължения много назад във времето, констатира в препоръките си Константин Пенчев

16:38 | 28.06.12 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Писма с препоръки до мобилните оператори БТК (Виваком), "Мобилтел" и "Космо България Мобайл" (Глобул) изпрати националният омбудсман Константин Пенчев.

Те са повод на многобройни жалби, в които гражданите се оплакват от предприетите действия от тези оператори по прехвърляне на вземанията им към външни фирми. Хората се оплакват, че потребителите не се уведомяват за съществуващи задължения към съответния оператор.

Чести били случаите, когато се търсят дължими суми след години – три, пет, осем и т.н., като гражданите разбират за тях от извънсъдебните покани, които получават от фирмите за събиране на вземания. Освен това съответната компания не уведомявала потребителите по надлежния ред, че задълженията им са прехвърлени към външни фирми. След като хората се свържат с тези фирми за вземания, им се разяснява, че могат да заплатят задълженията си и при мобилния оператор. Това още повече ги обърква и те не са наясно на кого е правилно да платят, пише в писмото Пенчев. Националният омбудсман напомня още, че съгласно общите им условия за уреждане на взаимоотношенията на операторите с абонатите и потребителите спорове между страните по договора за услуги и по общите условия могат да се решават чрез непосредствени преговори, както и по реда за извънсъдебно разрешаване на спорове, предвиден в действащото законодателство.

„От жалбите до омбудсмана е видно, че не смятате за необходимо да водите преговори с длъжниците си и сами да се опитате да решите спора. Вместо това вземането се предявява за събиране от външни фирми, които чрез собствени методи и похвати събират вземанията ви” – пише Константин Пенчев. Той е категоричен, че такива компании, които държат на търговското си име и престиж, не трябва да се отнасят по този некоректен начин към абонатите си. В препоръките си омбудсманът констатира, че зачестяват случаите, в които се търсят задължения много назад във времето. „Гражданите, особено тези, които смятат финансовите си взаимоотношения с мобилния оператор за уредени, основателно изказват възмущението си, че едва ли не трябва да пазят всяка касова бележка за платена сума, за да докажат правотата си, ако евентуално им се наложи”, пише Константин Пенчев. Обобщавайки проблемите на потребителите, визирани в писмата до мобилните оператори, омбудсманът отправя две основни препоръки: преди прехвърляне на вземането си, съответният оператор да уведомява потребителя за неплатените задължения и да се опита да решат спора помежду си, а след евентуално прехвърляне на вземането към външна фирма за събиране на вземания операторът да уведомява длъжника за това. Омбудсманът настоява и да бъде информиран от мобилните оператори за процедурата на всеки от тях за предявяване на вземания към външни фирми, която предприемат при установяване на неплатени в срок задължения за предоставяните от тях услуги.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:22 | 10.09.22 г.
fallback