fallback

От утре стартира реализирането на електронното правителство

Първоначално то ще заработи само на територията на столична община

12:49 | 30.05.12 г. 19
Автор - снимка
Редактор

Работата по най-големия проект за развитие на електронно правителство започва от утре, стана ясно, след като ресорният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски подписа четири договора с изпълнителите на дейности по проект „Развитие на административното обслужване по електронен път“. Засега той е най-големият проект в областта на електронното правителство и е на стойност 18 млн. лв.

Очаква се проектът за реализация на е-управлението да бъде финализиран до началото на следващата година. След приключването на договорите администрацията ще може да обменя информация по между си от 30 публични регистри, сред които търговския регистър, имотния регистър, регистъра за МПС и др. Тя няма да изисква документи от гражданите, тъй като всички нужни данни ще присъстват в нейната система. Първоначално електронното правителство ще заработи само на територията на столична община, където близо 1 млн. потребители ще имат свободен достъп до системата и данните.

"Близо 20% от населението на България живее в София. Когато обсъждахме, в кои общини да бъде въведено електронното управление бяхме категорични, че това трябва да е столицата, тъй като в нея живеят близо 1 млн. души. Ползвателите на платформата, от гледна точка на численост, ще бъдат много повече", коментира още Московски.

"Ако в България електронно управление бе въведено преди 10 години щяхме да сме сред най-развитите страни в Европейския съюз. Предишното правителство само говореше и правеше планове за въвеждането му, но до конкретни действия не се стигна", коментира още министърът на финансите Симеон Дянков.

Първият договор за анализа, идентифицирането и вписването на първичните администратори на данни и техните услуги в регистрите на електронното правителство бе подписан със “Сиела” и е за 2,394 млн. лв. с ДДС.

Вторият договор - с “ТехноЛогика” АД за административните услуги на държавната администрация за 3,37 млн. лв с ДДС, не бе подписан в сряда заради жалба в Комисията за защита на конкуренцията.  Според зам.-министъра Валери Божинов жалбата е оттеглена в понеделник и проблеми с контракта няма да има.

"Сирма - Интерконсулт” ще трябва да разработи до 50 електронни административни услуги за общините. В момента редица общини приключват проектите си за е-управление по програма “Административен капацитет” и след внедряването им общините ще могат да предоставят общо над 150 е-услуги на гражданите и бизнеса.

По четвъртия лот по програма ще работи консорциумът “Сиенсис – Абати”, който ще изгради архитектурния план на администрацията.

Българският клон на "Ай Би Ес" е единствената чужда фирма, която се пребори с българските си конкуренти. Фирмата ще усъвършенства портала за електронното правителство – egov.bg. Компанията спечели търга с цена от 1,47 млн. лв. с ДДС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:22 | 13.09.22 г.
fallback