Местният парламент на американския щат Аризона е одобрил законопроект със широка и неясна формулировка, която предвижда наказания за агресивни онлайн коментари и заплашва техните автори с лишаване от свобода. Губернаторката Джанис Брюър трябва да подпише проекта, за да влезе той в сила. Защитници на гражданските права обаче са го критикували и призовават Брюър да отхвърли законопроекта и да предизвика промени, пише специализираният технологичен портал ZDNet.
„Правителството може да криминализира изказвания, когато те достигнат ниво на тормоз, и много държави имат такива закони", пише Дейвид Хоровиц, председател на Media Coalition, в писмо до Брюър. „Но в този текст има правни разпоредби, които са били предназначени срещу тормозещи телефонни разговори, а се прилагат директно върху комуникацията в интернет, като например в уебсайтове, блогове и мейл листи.“
В Media Coalition медийни компании, издатели и книжарници се ангажират за запазване на свободата на изразяване в каквато и да е форма.По данни на Media Coalition законопроектът обявява за престъпление, ако дадено електронно устройство бъде използвано за умишлено разпространение на нецензурни, неприлични или богохулни коментари с намерение да дразни, наранява, тормози или заплашва други. Хоровиц се оплаква, че тези термини не са определени и могат да се тълкуват гъвкаво. Законовият текст също така не се ограничава до комуникацията между двама души, а до използването на интернет като цяло. Също така текстът не засягал повтаряща се или нежелана комуникация.
Идеята за закона е била от добри намерения - за защита срещу кибертормоз и онлайн обиди, казват критиците. Поради неясната формулировка обаче той застрашава свободата на изразяване: „Законопроектът 2549 ще се отрази на интернет като цяло, така че може да криминализира всички писмени коментари, карикатури и други неща, които щатът счете за обидни", твърдят от Media Coalition.
Според Northern Arizona News членове на камарата на Аризона обмислят промяна на текстовете предвид силната обществена критика. Без преразглеждане на закона има опасност той да бъде отменен като противоконституционен. Джеймс Уейнщайн, професор по право в Държавния университет в Аризона, смята това за много вероятно, тъй като онлайн комуникацията, за разлика от телефонните разговори, се обръща към по-широка аудитория. "Тъй като законът вече касае целия интернет и електронни медии, целта на комуникацията не е само един човек“, пояснява той.