fallback

Искат от Плевнелиев да наложи вето върху новия Закон за хазарта

Организации на граждани и интернет доставчици настояват за намесата на президента, за да се намери приемлива алтернатива на филтрирането

22:00 | 16.03.12 г. 4

Интернет доставчици и граждани поискаха от президента Росен Плевнелиев да наложи вето върху новия Закон за хазарта и да го върне за ново обсъждане в Народното събрание.

В отворено писмо до Плевнелиев от гражданската инициатива „Не на ACTA и контрола върху Интернет”, Интернет общество – България и Сдружението на независимите Интернет доставчици посочват, че връщането на закона ще позволи да се обсъдят по-широко и да се осмислят по-задълбочено съществуващите алтернативи за ефективна борба с нелицензираните хазартни сайтове, които не ощетяват гражданските свободи и които не могат да бъдат технологично заобиколени.

“Досега българската държава не се е намесвала и не е налагала забрани до информацията, до която гражданите могат да имат достъп. Филтрирането е една спорна технология, чието приложение може да има неблагоприятни последици за гражданското общество на по-късен етап”, пише в писмото до президента.

Организациите посочват, че според доклад на международната организация „Репортери без граници” за свободата в Интернет все повече страни са изкушени да цензурират и ограничават достъпа до съдържание и сайтове в мрежата. “За съжаление, с новия Закон за хазарта филтрирането става факт и в България”, посочват специалистите.

“Въвеждането на филтриране на Интернет трафика е изключително опасен прецедент. Вместо да осъществяват превенция и да преследват закононарушителите, собственици на нелицензирани сайтове за хазарт, компетентните органи ще ограничават достъпа на потребителите до сайтове”, пише в писмото.

Организациите се опасяват, че в бъдеще ще започнат да се филтрират сайтове с музика и филми с неуредени авторски права, както всъщност задължава Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA).

“Световният опит показва, че апетитът на властта да контролира Интернет не намалява, а напротив – нараства. Вдругиден, контрольорите на „правилното” съдържание може да ограничат достъпа до Фейсбук и Туитър на нас и на членовете на нашите семейства”, опасяват се от бранша.

Организациите отбелязват, че Интернет цензурата струва скъпо и е съмнително ефикасна. “Доставчиците, принудени от държавата да изградят филтриращи системи, ще прехвърлят разходите си към своите клиенти, които ще заплащат по-скъп Интернет”, посочват те в писмото.

Отбелязано е още, че се създава допълнителна работа за администрацията и съда. “Освен това, нека не забравяме, че съществуват лесни и ефикасни технически решения за заобикаляне на филтрите”, припомнят организациите в писмото до президента.

В обръщението към Плевнелиев пише още, че няма акт на Европейския съюз, който да задължава България да въведе филтриране на Интернет трафика. Организациите смятат, че въведените ограничения всъщност противоречат на еврозаконодателството, тъй като нарушават свободата на изразяване на мнение и свободата на информация и други права на потребителите на мрежата.

Организациите също така припомнят, че съществуват доказани и работещи мерки, които позволяват ефективна борба с нелицензираните сайтове и с тяхната дейност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:54 | 09.09.22 г.
fallback