Български учени ще инициират създаването на унифициран стандарт за зарядните устройства на батериите, като целта е идеята им да бъде обсъдена и от отговорните институции в Европейския съюз.
Това съобщиха от екоминистерството след днешното заседание на консултативния съвет по околна среда, в който участваха министър Нона Караджова и президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси.
Над 50 хил. тона зарядни устройства излизат от употреба всяка година и се превръщат в потенциален отпадък. Освен потребителското неудобство използването на толкова много и различни зарядни устройства има сериозно екологично и ресурсно измерение, се посочва в мотивите за създаване на уеднаквен стандарт.
Прилагането на универсално зарядно устройство и хармонизирани стандарти за батериите би предизвикало намаляване на количествата генерирани отпадъци от електронно и електрическо оборудване и би повишило енергийната ефективност, обясниха от екоминистерството.
В дългосрочен план решението ще доведе до намаляване на емисиите на парникови газове, генерирани при производството и потреблението на различните видове батерии, обясниха експерти.
Участниците в дискусията са се обединили около предложението да се проведе международна научна конференция по темата, а самото министерство да предприеме конкретните стъпки за представянето на идеята на ниво Европейски съюз.