Американското правителство е решило да въведе официални и централизирани мерки срещу изтичането на вътрешноведомствени документи. Според New York Times кабинетът ще издаде заповед под формата на т. нар. "Executive Order", според който ще бъдат създадени нови средства за сигурност на хиляди, обозначени като „секретни“, документи.
Новите разпоредби са в отговор на публикуваните от сайта Wikileaks секретни грами и документи. След публикуването на десетки посланически депеши и грами от страна на сайта американските министерства на отбраната, външните работи и ЦРУ също въведоха нови мерки за сигурност. Така например военното министерство блокира възможността за запис на оптичните устройства на 87% от всички компютри, въвеждайки лимитирани права на потребителите. В Пентагона пък бяха инсталирани допълнителни системи за наблюдение и разпознаване на лица с подозрително поведение.
Последните разкрития на Wikileaks от щатската вътрешнополитическа арена бяха в началото на септември. Между другото те разкриха, че софтуерният концерн Microsoft е подкрепял диктаторското тунизийско правителство. От посланически депеши стават ясни и последните подробности за политиката на Google към Китай. Тогава стана ясно, че Google очевидно е цензурирала резултатите при търсенето на китайската си търсачка защото просто не е имала друг избор. Причината за това е структурата на интернет в Китай, която не позволява на компаниите от бранша да предлагат услуги, ако не се хостват в страната, което пък е предпоставка за цензура.